Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

17776 miejsce

Bytomianie pożegnali historyka-kronikarza Józefa Larischa

W ubiegłym tygodniu odbył się pogrzeb Józefa Larischa, bytomianina, który był związany od urodzenia ze swymi Szombierkami. Z zawodu górnik, z zamiłowania historyk - kronikarz.

Józef Larisch, podczas spotkania promującego jego ostatnią książkę "Historia Szombierek", w Biurze Promocji Bytomia / Fot. Piotr A.JeleńJózef Larisch pochodził z pokoleniowej śląskiej rodziny związanej z Bytomiem. Szczególnie związany był ze swoją dzielnicą, Szombierkami.

Zaledwie przed czterema miesiącami, 16 lipca w Biurze Promocji Bytomia, Józef Larisch wraz ze swym przyjacielem Janem Smolarczykiem, opowiadali o swoich Szombierkach

Pan Józef przedstawił swoją ostatnią książkę "Historia Szombierek", natomiast pan Jan opowiadał o obrazach i rysunkach, przedstawiających nie tylko dzielnicę, ale też inne zakątki kraju i świata.

Józef Larisch był wielkim pasjonatem swojej dzielnicy, której w 700-lecie istnienia w 1989 roku, poświęcił pierwszą książkę "Szombierki - zarys rozwoju dzielnicy". W kronikarski sposób przedstawił w monografii historię dzielnicy, począwszy od dziejów najwcześniejszych, po lata dzisiejsze.

W 2005 roku w setną rocznicę konsekracji kościoła w Szombierkach, wydał publikację "Sto lat kościoła i parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa". Ostatnia książka Szombierczanina Józefa Larischa, "Historia Szombierek" / Fot. Piotr A.Jeleń

Jako byłemu górnikowi, z wykształcenia był technikiem górnictwa, nieobca była mu tematyka sportu. Wszak to w dzielnicy Szombierki działa do chwili obecnej klub Szombierki Bytom, niegdyś z czołowymi sekcjami piłki nożnej i boksu. Temu też klubowi dedykował książkę "Dziewięćdziesiąt lat klubu sportowego Szombierki Bytom".

Józef Larisch, historyk amator, poza swoimi pracami autorskimi opracował publikację o Szombierkach do książki "Historia Bytomia" profesora Jana Drabiny.

W ostatniej drodze, zmarłemu 7 listopada Józefowi Larischowi poza rodziną i przyjaciółmi, towarzyszyła niezliczona rzesza jego wielbicieli, a także przedstawiciele dzielnicy i bytomskiego magistratu.Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.