Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

29061 miejsce

"Bytomianka Lata" oraz "Żydzi polscy w fotografii" w Muzeum Górnośląskim

5 października w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu wręczono laur "Bytomianki Lata 2011" oraz otwarto dwie wystawy "I ciągle widzę ich twarze - fotografie Żydów polskich" oraz "Henryk Sławik - Zapomniany Bohater Trzech Narodów".

"I ciągle widzę ich twarze - fotografie Żydów polskich" / Fot. Piotr A.Jeleń"I ciągle widzę ich twarze", "Henryk Sławik - Zapomniany Bohater Trzech Narodów"

"Sprawiedliwymi są nie tylko ci, co ratują choćby jedno życie. Na to miano zasługują również ci, co ratują pamięć" - idea ta od początku przyświecała Fundacji Shalom, która 17 lat temu ogłosiła akcję Ocalić od zapomnienia
5 października w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu otwarto dwie wystawy poświęcone Żydom polskim.

Pierwsza z nich "I ciągle widzę ich twarze" to fotografie ze zbioru liczącego ponad 9 tys. zdjęć. Zdjęcia przedstawiają zarówno ludzi znanych, jak i często bezimienne postaci, które utrwaliło oko obiektywu aparatu fotograficznego. Fotografie prezentują sylwetki różnych ludzi, różnych profesji w różnych sytuacjach życia codziennego."I ciągle widzę ich twarze - fotografie Żydów polskich" / Fot. Piotr A.Jeleń

Powstała przed kilkunastu latami wystawa była prezentowana w galeriach i muzeach Starego Kontynentu, na Bliskim Wschodzie w obu Amerykach, także oglądali ją mieszkańcy Warszawy. Bytomski wernisaż wystawy zaszczyciły przedstawicielki Fundacji Shalom.

Organizatorami wystawy są Fundacja Shalom, Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Samorząd Województwa Śląskiego i gmina Bytom.

Czytaj więcej -->

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Niezmiernie mi miło Pani Marto za komentarz. Z pewnością są osoby podobne Henrykowi Sławikowi o których nie wiemy, a godne przedstawienia potomnym. Słowa uznanie także dla Fundacji Shalom za zorganizowanie takiej akcji, której pokłosiem było zgromadzenie tylu tysięcy fotografii. Także wielki szacunek dla Pani Izabelli Kühnel i gratulacje za laur Bytomianki Lata 2011. Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Marta Dutkiewicz
  • Marta Dutkiewicz
  • 07.10.2011 15:59

To bardzo pocieszające,że dzisiaj tacy ludzie,jak Pani Kuchnel jeszcze w ogóle na świecie istnieją. Tacy wartościowi ludzie są w dzisiejszych komercyjnych czasach całkowitym ewenementem. Nie ma kultury żydowskiej na co dzień w naszym kraju. To co było przed wojną znikło bezpowrotnie. Przede wszystkim zaś wymordowano ludzi. Nie można o nich zapomnieć,jak również o tych,którzy z całkowicie szlachetnych pobudek, tak ,jak Pan Henryk Sławik ,Ich ratowali. Trzeba o Nich wiedzieć. Dziękuję Panu za ten artykuł.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.