Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

12910 miejsce

Bytomianka wczoraj i dziś - wernisaż w Muzeum Górnośląskim

8 marca w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu odbył się wernisaż wystawy "Kobieta w dziejach i współczesności Bytomia", prezentujący rolę kobiety nie tylko jako matki i żony, ale także w życiu publicznym.

Kuratorki wystawy i autorki albumu, od prawej Magdalena Goik, Edyta Horwat i Izabela Wójcik-Kühnel wraz z dyrektorem Muzeum Dominikiem Abłamowiczem i Agnieszką Anczyk z działu promocji. / Fot. Piotr A.JeleńKuratorki wystawy Izabela Wójcik-Kühnel i Edyta Horwat postanowiły stworzyć nieco odmienną wystawę od innych, jak same mówią: "Nie możemy i nie chcemy pokazać naszych bohaterek na ścianie pamięci. Pokazujemy je na tle miasta". Stąd też oprócz prezentowanych zdjęć na wystawie znalazły się kobiece akcesoria, rekwizyty, nie tylko użytku codziennego, lecz te odświętne, nagrody, odznaczenia. Zwiedzający wystawę zapoznają się z historią bytomianek także poprzez prezentację multimedialną.

Na wystawę składają się efekty pracy Pań kuratorek, które część biogramów stworzyły na podstawie wywiadów i żmudnych przeszukiwań archiwaliów muzeów i bibliotek. Największa ilość eksponatów na wystawie pochodzi ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, ale też Zaproszeni goście m.in. senator RP Andrzej Misiołek, zastępcy prezydenta miasta Halina Bieda i Mariusz Wołosz, profesor Piotr Obrączka, radny Piotr Bula. / Fot. Piotr A.Jeleńznajdują się pozycje z muzeów miast sąsiedzkich z Chorzowa, Rudy Śląskiej, Rybnika, Tarnowskich Gór, Zabrza. Bardzo cenną ekspozycję stanowią zbiory Archiwum Państwowego w Katowicach, Elektrociepłowni Szombierki, Opery Śląskiej w Bytomiu, Państwowej Szkoły Baletowej w Bytomiu a także Parafii Ewangelicko-Augsburskiej z Miechowic.

- Prezentowane zdjęcia na wystawie to także zasługa kolekcjonerów pocztówek i fotografii, Krystyny Kozieł, Barbary Sochackiej, Izabeli Wójcik-Kühnel, Czesława Czerwińskiego, Rafała Pietrzyka, Józefa Bazana czy Macieja Skalskiego - wyjaśnia Izabela Wójcik-Kühnel. Natomiast część współczesną tworzą zdjęcia Tomasza Szemalikowskiego zamieszczone w wydanym do wystawy katalogu "Kobieta w dziejach i współczesności Bytomia" autorstwa Magdaleny Goik, Edyty Horwat i Izabeli Wójcik-Kühnel. Dzięki spotkaniom z cyklu Skarby Muzeum Górnośląskiego sporo osób zgłasza się z prywatnymi zbiorami zdjęć, które skanujemy z przeznaczeniem do naszych archiwów, co jest dla nas cennym źródłem informacji - dodaje Izabela Wójcik-Kühnel.

Panie w życiu Opery Śląskiej w Bytomiu / Fot. Piotr A.JeleńNiejako forpocztą dla wernisażu jest ekspozycja w Galerii Agora, prezentowana w centrum od 18 lutego. Mimo, iż jest to mniejsza forma, prezentująca powiększone fotografie, to jak zaznacza Edyta Horwat: "Mamy nadzieję, że klienci odwiedzający centrum Agora zapałają chęcią obejrzenia całej wystawy w muzeum. Dodatkowo wystawa zostanie zaprezentowana podczas bytomskiego zjazdu w Recklinghausen w dniach 2 do 4 września br."

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Jak zwykle Piotrze, na wysokości zadania... Pozdrawiam...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Z pewnością "coś" jest w tym "błyśnięciu", jak piszesz i podzielam Twoją opinię o paniach Kuratorkach. Natomiast, co do mojego udziału, to przyświecało mi nagłośnienie tego typu przedsięwzięć, jak wernisaż i wystawy, zarówno w CH Agora i w Muzeum Górnośląskim. Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie wiem czy podzielisz moje odczucie, że kobietom trudniej "zabłysnąć", zdobyć uznanie czy zaistnieć publicznie, jeżeli nie reprezentują tzw. medialnego środowiska? Uważam takie działanie, jakiego podjęły się panie Kuratorki, za wielce chwalebne i potrzebne. Bo jest ważna, wg mnie, każda próba wydobycia z cienia postaci znaczących dla kultury i dla życia miasta. I Ty Piotrze masz masz w tym swój udział.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.