Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bytomianka wczoraj i dziś - wernisaż w Muzeum Górnośląskim

Redakcja
Kuratorki wystawy i autorki albumu, od prawej Magdalena Goik, Edyta Horwat i Izabela Wójcik-Kühnel wraz z dyrektorem Muzeum Dominikiem Abłamowiczem i Agnieszką Anczyk z działu promocji.
Kuratorki wystawy i autorki albumu, od prawej Magdalena Goik, Edyta Horwat i Izabela Wójcik-Kühnel wraz z dyrektorem Muzeum Dominikiem Abłamowiczem i Agnieszką Anczyk z działu promocji. Piotr A.Jeleń
8 marca w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu odbył się wernisaż wystawy "Kobieta w dziejach i współczesności Bytomia", prezentujący rolę kobiety nie tylko jako matki i żony, ale także w życiu publicznym.

Kuratorki wystawy Izabela Wójcik-Kühnel i Edyta Horwat postanowiły stworzyć nieco odmienną wystawę od innych, jak same mówią: "Nie możemy i nie chcemy pokazać naszych bohaterek na ścianie pamięci. Pokazujemy je na tle miasta". Stąd też oprócz prezentowanych zdjęć na wystawie znalazły się kobiece akcesoria, rekwizyty, nie tylko użytku codziennego, lecz te odświętne, nagrody, odznaczenia. Zwiedzający wystawę zapoznają się z historią bytomianek także poprzez prezentację multimedialną.

Na wystawę składają się efekty pracy Pań kuratorek, które część biogramów stworzyły na podstawie wywiadów i żmudnych przeszukiwań archiwaliów muzeów i bibliotek. Największa ilość eksponatów na wystawie pochodzi ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, ale też znajdują się pozycje z muzeów miast sąsiedzkich z Chorzowa, Rudy Śląskiej, Rybnika, Tarnowskich Gór, Zabrza. Bardzo cenną ekspozycję stanowią zbiory Archiwum Państwowego w Katowicach, Elektrociepłowni Szombierki, Opery Śląskiej w Bytomiu, Państwowej Szkoły Baletowej w Bytomiu a także Parafii Ewangelicko-Augsburskiej z Miechowic.

- Prezentowane zdjęcia na wystawie to także zasługa kolekcjonerów pocztówek i fotografii, Krystyny Kozieł, Barbary Sochackiej, Izabeli Wójcik-Kühnel, Czesława Czerwińskiego, Rafała Pietrzyka, Józefa Bazana czy Macieja Skalskiego - wyjaśnia Izabela Wójcik-Kühnel. Natomiast część współczesną tworzą zdjęcia Tomasza Szemalikowskiego zamieszczone w wydanym do wystawy katalogu "Kobieta w dziejach i współczesności Bytomia" autorstwa Magdaleny Goik, Edyty Horwat i Izabeli Wójcik-Kühnel. Dzięki spotkaniom z cyklu Skarby Muzeum Górnośląskiego sporo osób zgłasza się z prywatnymi zbiorami zdjęć, które skanujemy z przeznaczeniem do naszych archiwów, co jest dla nas cennym źródłem informacji - dodaje Izabela Wójcik-Kühnel.

Niejako forpocztą dla wernisażu jest ekspozycja w Galerii Agora, prezentowana w centrum od 18 lutego. Mimo, iż jest to mniejsza forma, prezentująca powiększone fotografie, to jak zaznacza Edyta Horwat: "Mamy nadzieję, że klienci odwiedzający centrum Agora zapałają chęcią obejrzenia całej wystawy w muzeum. Dodatkowo wystawa zostanie zaprezentowana podczas bytomskiego zjazdu w Recklinghausen w dniach 2 do 4 września br."

Wystawa w Muzeum Górnośląskim odbywa się pod patronatem Marszałka Województwa Śląskiego Adama Matusiewicza i Prezydenta Miasta Bytomia Piotra Koja, natomiast patronami medialnymi są: TVP Katowice, Życie Bytomskie oraz naszemiasto.pl

Polecający do zapoznania się z lekturą katalogu "Kobieta w dziejach i współczesności Bytomia", senator RP profesor Andrzej Misiołek tak opisuje rolę kobiety: "Obecność kobiet w przestrzeni publicznej zapewnia zachowanie równowagi, dzięki której społeczeństwo może nie tylko lepiej funkcjonować, ale i dynamicznie się rozwijać. Wspólne działanie w różnych dziedzinach życia jest po prostu niezbędne. Kobiety w dziejach i współczesności Bytomia to przede wszystkim nieprzeciętne osobowości, które warto przypomnieć i zaprezentować..."

Warto dodać, że Autorkom katalogu udało się przedstawić biogramy 172 pań, których lista została ustalona po długich konsultacjach przez Kapitułę, którą tworzyli Anna Panas, prof. Jan Drabina, prof. Piotr Obrączka i redaktor Marcin Hałaś. Wśród kobiecych postaci zamieszczonych w albumie poznajemy m.in., bytomskie księżniczki z Piastów, Matkę Ewę, prokurator Ewę Koj, artystki: Annę Nehrebecką, Joannę Orleańską, Karin Stanek, Ewę Urygę, Gosię Andrzejewicz, śpiewaczkę operową, profesor Antoninę Kawecką, profesor medycyny Anitę Olejek, Krystynę Jankowiak-Markwicę z Ligi Kobiet Nieobojętnych, malarkę Barbarę Jonderko-Jagłę, Wandę Jordan-Łowińską, działaczkę harcerską, kurierkę III powstania śląskiego, Teresę Brodziak , prezes Bytomskiego Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom i Młodzieży Niepełnosprawnej czy Bytomianki Zimy 2010 - Anny Dziadek.

Kuratorki wystawy i jednocześnie Autorki katalogu szczególne wyrazy wdzięczności kierują do Pani Prezydent Haliny Biedy za życzliwą pomoc, do siostry Marty Grudke, miechowickiej diakonisy za okazaną cierpliwość w udzielaniu pytań, Pani Ewie Petrymusz za wspieranie wiedzą i doświadczeniem. Także Pani Beacie Kowalewskiej, przewodniczącej Ligi Kobiet Nieobojętnych za udostępnienie materiałów archiwalnych, profesorowi Piotrowi Obrączce za cenne informacje. Pani Renacie Skoczek z Muzeum w Chorzowie za profesjonalną pomoc w poszukiwaniu materiałów a także kolekcjonerom pocztówek i fotografii Panom Czesławowi Czerwińskiemu, Maciejowi Skalskiemu, Rafałowi Pietrzykowi i Pani Małgorzacie Sprot.

Wystawę "Kobieta w dziejach i współczesności Bytomia" możemy oglądać w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu przy ulicy W. Korfantego 34 do dnia 31 lipca br., gdzie możemy także kupić album "Kobieta w dziejach i współczesności Bytomia" autorstwa Magdaleny Goik, Edyty Horwat i Izabeli Wójcik-Kühnel pod redakcją dr. Dominika Abłamowicza.

Fotorelacja z wernisażu link

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto