Facebook Google+ Twitter

Bytomska Galeria Motoryzacji zaprasza na noc w galerii

Wzorem innych placówek muzealno-galeryjnych także Galeria Motoryzacji i Techniki w Bytomiu zaprasza 19 maja na sobotnią noc w galerii.

Goście z Ukrainy podczas ubiegłorocznego zwiedzania GMiT / Fot. Piotr A.JeleńDziałająca jako pracownia Centrum Kształcenia Praktycznego w Bytomiu Galeria Motoryzacji i Techniki dysponuje trzema pawilonami wystawienniczymi o powierzchni blisko 2000 metrów kwadratowych.

Co można zobaczyć w galerii?

W dwóch z trzech pawilonów prezentowane są cywilne pojazdy retro członków Bytomskiego Klubu Pojazdów Zabytkowych. Wśród prawie czterdziestu samochodów możemy zobaczyć m.in. Mikrusa MR-300, pojazd połowy lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku z czasów "odwilży Gomułkowskiej". Należy zauważyć, że właściciel autka starał się zachować jego oryginalny charakter w 100 proc., łącznie z filigranowym dwucylindrowym silnikiem o pojemności zaledwie 296 ccm.

Ale są również samochody pamiętające czasy Eliota Nessa i Ala Capone, jak chociażby Buick z 1928 roku, pięcioosobowa limuzyna na kołach typu artyleryjskiego o drewnianych szprychach.

W trzecim pawilonie znajdują się pojazdy militarne. Początkowo były to Zawitał na Galerię także Mariusz Kałamaga z Kabaretu Łowcy B. / Fot. Piotr A.Jeleńwyłącznie pojazdy wojskowe z czasem wzbogacone o wozy strażackie, do których obecnie dołączyły samochody i motocykle policyjne.

Rodzynkiem wśród pojazdów wojskowych jest amerykański Jeep Willys MB z 1944 roku. Pojazd ten, jak powiedział nam jego właściciel, trafił do Armii Czerwonej ze Stanów Zjednoczonych w ramach pożyczki Lend-Lease, jakiej Amerykanie udzielali w okresie II wojny światowej. Z kolei z Armii Czerwonej Willys trafił do Ludowego Wojska Polskiego.

Ciąg dalszy historii nie tylko Willysa Jeepa MB czy też amerykańskiej ciężarówki GMC Rambo z okresu wojny na Półwyspie Indochińskim, ale i pozostałych pojazdów zarówno cywilnych, jak i militarnych, poznamy odwiedzając Galerię Motoryzacji i Techniki. Cennym komentarzem podzielą się ze zwiedzającymi panowie Andrzej i Piotr, na co dzień oprowadzający po Galerii.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Dziękuję :))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Zobacz także:

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.