Facebook Google+ Twitter

Bytomski hokej świętuje 65-lecie

Mija już sześćdziesiąt pięć lat, od kiedy na hokejowej mapie Polski pojawił się Bytom. A przewinęło się przez zespół Polonii wiele sław polskiego hokeja, do którego w ostatnim czasie dołączyły także panie, aktualne mistrzynie kraju.

Rok bieżący, to rok jubileuszu sześćdziesiątej piątej rocznicy powstania sekcji hokeja na lodzie w obecnym Towarzystwie Miłośników Hokeja Polonia Bytom.

Legenda polskiego sportu - Wacław Kuchar

Legenda polskiego sportu, Wacław Kuchar. / Fot. http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Waclaw_Kuchar.jpg&filetimestamp=20110416001415Wszystko zaczęło się w październiku 1946 roku, między innymi za sprawą legendy polskiego sportu, Wacława Kuchara. Ten, jeden z najlepszych sportowców okresu międzywojennego, urodzony w Łańcucie w 1897 roku, wszechstronnie uzdolniony sportowo, uprawiał tyle dyscyplin, że ich liczba przyprawia o zawroty głowy. Uprawiał je z sukcesami nie tylko na arenie krajowej, ale także międzynarodowej.

Był piłkarzem Pogoni Lwów, w barwach której rozegrał ponad 1000 spotkań, zdobywając 1065 bramek. W roku 1924 reprezentował Polskę na igrzyskach olimpijskich w Paryżu. Czterokrotny mistrz Polski z Pogonią Lwów i dwukrotny król strzelców. Pomiędzy rozgrywkami piłkarskimi spędzał czas na lodzie, jako panczenista, dwudziestodwukrotnie zdobywając tytuł mistrza Polski, a także najwyższy laur w jeździe figurowej na lodzie. A to nie wszystko. Popularny Wacek grał także w hokeja na lodzie i wraz z Pogonią Lwów w 1933 roku Najskuteczniejszy strzelec polskiej ligi hokejowej, Mariusz Puzio. Podczas ubiegłorocznego zakończenia kariery. / Fot. Piotr A.Jeleńwywalczył tytuł wicemistrza Polski. Reprezentując barwy narodowe na mistrzostwach Europy w Budapeszcie w 1929 roku sięgnął z drużyną po wicemistrzostwo starego kontynentu. Wybitny lekkoatleta, dziewięciokrotny mistrz Polski m.in. w dziesięcioboju, w biegach przez płotki, skokach w wzwyż i w dal. Sportowiec roku 1926 w plebiscycie "Przeglądu Sportowego".

Wacław Kuchar był uczestnikiem wojny polsko-bolszewickiej oraz kampanii wrześniowej. Awansował do stopnia kapitana. Za zasługi wojenne został odznaczony Medalem Orląt, Krzyżem Walecznych, Krzyżem Obrony Lwowa.

Okres powojenny to dalszy czynny udział w życiu sportowym, jednak w roli trenera, do 1945 roku Dynama Lwów. Był trenerem piłki nożnej Polonii Bytom, reprezentacji Polski oraz stołecznej Legii i Polonii. Poza tym sędziował spotkania piłkarskie i hokeja na lodzie, a w 1977 roku został członkiem honorowym PZPN.

Czytaj więcej -->

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.