Facebook Google+ Twitter

Bytomski "Rok Piotra Woźniaka"

Rok 2012 w Bytomiu poświęcony jest Piotrowi Woźniakowi, żołnierzowi Armii Krajowej, bytomskiemu nauczycielowi, antykomuniście, skazanemu przez władzę ludową. 63 dni spędził w celi śmierci, oczekując na egzekucję.

W setną rocznicę urodzin, Uchwałą Rady Miasta na wniosek Bytomskiego Klubu Samorządowego rok 2012 w Bytomiu ustanowiono Rokiem Piotra Woźniaka.

Piotr Woźniak - Wir

Płk dr Piotr "Wir" Woźniak / Fot. Zdjęcie z książki Marcina Hałasia - Bytom magiczny. WypominkiUrodził się w 1912 roku w Młyniskach na Podolu, gdzie przed wybuchem II wojny światowej ukończył Seminarium Nauczycielskie w Tarnopolu.
Wraz z wkroczeniem wojsk niemieckich na terytorium Polski wziął udział w kampanii wrześniowej. W roku 1939 został aresztowany przez sowieckie NKWD i więziony w Rawie Ruskiej. Po kilku miesiącach zdołał zbiec z więzienia i wstąpił do podziemia Związku Walki Zbrojnej. W 1941 roku został szefem II oddziału Sztabu Tarnopolskiego tegoż Związku w randze kapitana, przyjmując pseudonim Wir.
14 lutego 1942 roku rozkazem generała Władysława Sikorskiego Związek Walki Zbrojnej został przemianowany na Armię Krajową. Zgodnie z rozkazem Komendanta Głównego Armii Krajowej gen. Tadeusza Komorowskiego z listopada 1943 roku, Piotr Woźniak wraz ze swym oddziałem wziął udział w Akcji Burza.

W wyniku ogłoszonej amnestii po wojnie, w 1947 roku Piotr Woźniak ujawnił się Odznaka AK przyznawana za udział w "Akcji Burza" / Fot. http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/7/70/AkcjaBURZA.JPG/300px-AkcjaBURZA.JPGpo tym, jak komunistyczne władze obiecały żołnierzom podziemia, że jeśli zrezygnują z dalszej walki nie będą stosowane wobec nich żadne sankcje. Jednak obietnice okazały się płonne.

Po przyjeździe do Bytomia zamieszkał z żoną przy ulicy Akacjowej i podjął pracę, jako nauczyciel. W 1948 roku został aresztowany. W toku przeprowadzonego śledztwa i przedstawionych zarzutów w maju 1949 r. Sąd Wojskowy w Rzeszowie skazał Piotra Woźniaka na karę śmierci i utratę praw publicznych na zawsze. Przez 63 dni przebywał w celi śmierci, oczekując na wykonanie wyroku. Niespodziewanie Najwyższy Sąd Wojskowy wyrok ten zamienił na 10 lat pozbawienia wolności. Piotr Woźniak odsiedział 7 lat w więzieniu w Rzeszowie i we Wronkach. Został zwolniony dopiero po śmierci Józefa Stalina w 1955 roku.

Zrujnowane zdrowie wymagało natychmiastowej hospitalizacji. Piotr Woźniak trafił do bytomskiego szpitala pod opiekę profesora Kornela Gibińskiego.
Dwa lata po wyjściu na wolność, w czerwcu 1957 roku w wyniku rewizji wyroku został uniewinniony i powrócił do zawodu nauczyciela.

Zapluty karzeł reakcji. Wspomnienia AK-owca z więzień w PRL

"Zapluty karzeł reakcji - Wspomnienia AK-owca z więzień w PRL" / Fot. Pierwsze strony książkiTo tytuł książki w której Piotr Woźniak opisał swoje przeżycia w czasie śledztwa i pobytu w więzieniach Ludowej Polski. Pozycja po raz pierwszy ukazała się w 1984 roku w paryskim wydawnictwie Spotkania. Jest to zapis przeżyć osadzonych w więzieniach powojennej Polski, jakich doświadczyli ludzie walczący o wolną Polskę. W książce tej autor opisał nie tylko własne przeżycia, ale również ocalił pamięć o kilkudziesięciu współwięźniach, którzy z piekła nie wyszli z życiem.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.