Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

7746 miejsce

Bytomskie legendy i podania

W połowie XI wieku, około 1041 roku, jak to opisuje Bernard Szczech w „Srebrnym Mieście, czyli bytomskich legendach i podaniach”, z woli przejeżdżającego przez Bytom księcia Kazimierza, wówczas zwanego Mnichem, osada otrzymała nazwę "Byłtu"

Pieczęć Księstwa Bytomskiego. Księstwo posiadało także mennicę w której bito halerz bytomski. / Fot. Piotr A.JeleńKsiążę Kazimierz powracał przez Śląsk do Krakowa po kilkuletniej niewoli na Węgrzech. Szukał osady Białobrzezie. Zamiast niej wjechał ze swoimi wojami w spalony i zniszczony gród. Zdumiony ogromem strat poczynionych w nim, po czasie dostrzegł samotnego rycerza i zbliżywszy się ku niemu, miał zapytać:
-Co się stało z kasztelanią?
Ten odparł:
-Książę czeski był tu jako nieprzyjaciel.
Zdumiony książę zawołał:
-Był tu?!

Zwany wtedy Mnichem, książę Kazimierz, zastawał grody i wsie w pożodze, pozostawione przez Czechów. Przemierzając spaloną kasztelanię, książę wraz ze swym starym rycerzem wypytywali ludność o nieprzyjaciela, na co otrzymywali zawsze odpowiedź:
-Był tu.

Wówczas to z woli księcia Kazimierza gród nazwano "Byłtu", by w późniejszym czasie przyjął nazwę: Bytum, Bytom. Na kasztelana bytomskiego spośród swej świty wyznaczył
rycerza Jescho.

Podróżując po kasztelanii, książę przyglądał się ludności i jej pracy, wśród której przeważali myśliwi, pszczelarze i gwarkowie. Stąd też z bractwa gwarków wybrał starszego, zwanego Janko, a iż ten pochodził z Saksonii, nakazał mu, by sprowadził swych rodaków dla założenia przedmieścia Rozbark, osady gwareckiej. Kazimierz sam ciekaw pracy górniczej, zapałał chęcią zwiedzenia głębin ziemnych, w których to wydobywano galenę, skałę zawierającą ołów i srebro. Udał się wtedy orszak do osady Szarlej, gdzie książę Kazimierz zobaczył gwareckie szyby i wydobywane skarby. Nazwa osady wywodzi się od imienia ducha górniczego, który miał się ukazywać gwarkom w podziemnych czeluściach.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Patrol "super"
  • Patrol "super"
  • 13.04.2011 21:50

wielkie dzięki wyratowaliście mnie z kolejnej pały

ajaja jupi jaj jupi jupi jupijupi

... ...
... ...


.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 29.12.2009 21:37

W każdej legendzie i przypowieści zawarta jest ciekawa historia, sam naprawdę lubię je czytać, bardzo lubię:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dla Bytomian może to być "fakt oczywisty", jednak chciałem się podzielić nim z wszystkimi odwiedzającymi W24 . Pozdrawiam i z pewnością będzie coś jeszcze z bytomskich podań i legend, jak również historii.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziekuję, e

Komentarz został ukrytyrozwiń

Uwielbiam takie historie.!))
Piotr, postaram się przygotować coś interesującego o sąsiedniej miejscowości.
Pozdrawiam serdecznie.))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawie opowiedziana historia ; ))
Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.