Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

26336 miejsce

Bytomskie parki i zakątki przyrodnicze. Fazaniec

Jeden z najstarszych bytomskich parków krajobrazowych Fazaniec, położony jest na południowym zachodzie miasta, pomiędzy dzielnicami Szombierki i Bobrek, a rudzkim Orzegowem.

Jeden z opisywanych potoków. / Fot. Piotr A.JeleńPark Fazaniec, którego nazwa pochodzi od bażantarni (Fasan.- niem. bażant) został założony w połowie XIX wieku przez hrabiego Hansa Ulryka Schaffgotscha, jako prywatne dobra. Mieściła się w nim hodowla bażantów, a właścicielem jej został Karol Godula*, śląski przedsiębiorca, po wybudowaniu neorenesansowego pałacu w Szombierkach w latach 1841-1845.

Teren parku, do którego prowadziły trzy wejścia strzeżone posterunkami był ogrodzony. W 1926 roku społeczeństwo obecnych dzielnic Szombierek, Bobrka i rudzkiego Orzegowa, głównie górnicy wraz z rodzinami z okolicznych kopalń Karol, Lithandra i Paulus, zwróciło się do rodziny Schaffgotschów z prośbą o udostępnienie parku dla ludności. Dwa lata później bażantarnia zakończyła działalność, a kompleks fazaniecki został przekształcony w park ludowy. Wówczas to powstały pierwsze alejki spacerowe, plac zabaw dla dzieci, Szlak turystyczny Karola Goduli / Fot. Piotr A.Jeleńpostawiona została zadaszona altana drewniana. Postawiono także ławki i stoliki, przy których można było grać w szachy i w najpopularniejszą grę karcianą, skata*.
W roku 1933 właścicielem Fazańca zostało starostwo powiatowe z Bytomia.

Lata 50. ubiegłego wieku


Na terenie parku wybudowano basen oraz boiska sportowe, jednakże nie sfinalizowano planów budowy szpitala. W wyniku szkód górniczych powstało zapadlisko, które po pewnym czasie wypełniło się wodą, tworząc staw. Z biegiem czasu podczas prowadzenia prac melioracyjnych staw został zasypany, a w latach siedemdziesiątych został zamknięty basen.

Nie obywa się bez wandalizmu, pień obumarłego drzewa podpalony / Fot. Piotr A.JeleńW roku 1987 pismem z 26 lutego Fazaniec decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków został wpisany do rejestru zabytków pod numerem 1341/87. W roku 2000 w dowód uczczenia zasług dla Śląska przez Karola Godulę, w parku wytyczono szlak turystyczny jego imieniem.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.