Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

5153 miejsce

Bytomskie parki i zakątki przyrodnicze - Miechowicka Ostoja Leśna

Bytomscy rajcy na ostatniej sesji magistratu ustanowili uchwałę powołującą do życia "Miechowicką Ostoję Leśną". Będzie ona częścią Lasu Bytomskiego.

Ruiny pałacu w Miechowicach znajdującego się w Parku Ludowym wchodzącym w skład Miechowickiej Ostoi Leśnej / Fot. Piotr A.JeleńUchwała Rady Miasta została podjęta 25 stycznia 2012 roku. Za zespół przyrodniczo-krajoznawczy pod nazwą Miechowicka Ostoja Leśna, został uznany obszar lasu na terenie Gminy Bytom o powierzchni około 305,6 ha, położony w północno-zachodniej części miasta Bytomia, którego zasięg wyznaczają: od północy - ulica Stolarzowicka, od południa - ulica ks. Jana Frenzla, od wschodu - granice zabudowy osiedla Miechowice i od zachodu - granica miasta Bytomia i Zabrza oraz fragment koryta Potoku Rokitnickiego.

Na obszarach zespołów przyrodniczo-krajobrazowych zabrania się:
- niszczenia, uszkadzania lub przekształcania terenu,Platan klonolistny, pomnik przyrody im. Jana III Sobieskiego znajdujący się obok miechowickiego pałacu / Fot. Piotr A.Jeleń
- wykonywania prac ziemnych trwale zniekształcających rzeźbę terenu, z wyjątkiem prac związanych z zabezpieczeniem przeciwsztormowym lub przeciwpożarowym,
- uszkadzania i zanieczyszczenia gleby,
- dokonywania zmian stosunków wodnych,
- likwidowania, zasypywania i przekształcania naturalnych zbiorników wodnych, starorzeczy oraz obszarów wodno-błotnych
- wylewania gnojowicy
- zmiany sposobu użytkowania ziemi
- umyślnego zabijania dzikich zwierząt, niszczenia nor, legowisk zwierzęcych oraz tarlisk i złożonej ikry, z wyjątkiem amatorskiego połowu ryb oraz czynności związanych z racjonalną gospodarką rolną, leśną, rybacką i łowiecką,
- umieszczania tablic reklamowych

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (11):

Sortuj komentarze:

@MonikaX Dzisiaj 13:55 - Na obszarach zespołów przyrodniczo-krajobrazowych zabrania się:...umyślnego zabijania dzikich zwierząt, niszczenia nor, legowisk zwierzęcych oraz tarlisk i złożonej ikry, z wyjątkiem amatorskiego połowu ryb oraz czynności związanych z racjonalną gospodarką rolną, leśną, rybacką i łowiecką. Tak więc polować wolno. Jeśli chodzi o teren jest to teren Lasów Państwowych, konkretnie Nadleśnictwa Brynek i Koło Łowieckie z Tarnowskich Gór ten teren dzierżawi od gminy Bytom.

Komentarz został ukrytyrozwiń
MonikaX
  • MonikaX
  • 18.02.2012 13:55

"Miechowicką Ostoję Leśną"

Czy taką ostoja? skoro teren należy do Kola łowieckiego Orzeł w TG Przecie tam urządzane są polowania! ;(

Komentarz został ukrytyrozwiń

Witam Panie Sebastianie, cieszy fakt, że sąsiedzi zza miedzy są zaniepokojeni bytomską przyrodą. Jednak pozwolę sobie za stroną internetowa miasta Was uspokoić:
"Przebudowa zieleni w Alei Marka.
Zielone płuca miasta, ich kształt, to sprawa, wobec której mieszkańcy nie pozostają obojętni. Trwające prace rewitalizacyjne, które często wiążą się z wycinką drzew każdorazowo budzą niepokój bytomian.
Tymczasem widać już efekty tych działań, bo dotąd zaniedbane zakątki, gdzieniegdzie przypominające gęsty las, odzyskują swój pierwotny wygląd. Do końca grudnia przy alei Marka zostanie wyciętych 65 drzew. Pod piłę pójdą drzewa z gatunku topoli nieodporne na choroby grzybowe i bakteryjne.
Podczas inwentaryzacji drzew zwrócono uwagę na stopniowe opanowywanie niektórych topól przez kornika drukarza, co może spowodować zagrożenie dla innych wartościowych gatunków drzew. Miejsce po nieatrakcyjnych, zagrażających powaleniem topolach, zajmą jarząby. Nasadzenia potrwają do końca kwietnia".
Tyle w tym temacie, chyba, że ma Pan informacje poparte dowodami, iż przeprowadzane tam prace były wykonywane wbrew prawu.
Pozdrawiam serdecznie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie chwalcie aż tak tego Bytomia! Dzieje się tam również sporo złego, czego przykładem może być wycięcie starych drzew w parku... Czego nijak nie można zrozumieć.... http://www.portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna/wycinac-czy-nie-wycinac-oto-jest-pytanie,28164_0.html Ktoś chciał zarobić na sprzedaży drzewa - moje zdanie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Sporo się dzieje w Bytomiu w kwestii ochrony przyrody, jak również w tworzeniu przestrzeni przyrodniczych, czy też w działaniach mających na celu usuwanie dzikich wysypisk odpadów. I należy sobie życzyć, by takich przedsięwzięć było, jak najwięcej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Godna naśladowania inicjatywa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czy najokazalszy? Na pewno perełka na Śląsku, natomiast rekordzistą w kraju jest podobno platan klonolistny z Chojny, nieopodal Szczecina ponad 1000 cm w obwodzie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak widać na zdjęciach, nie tylko drzewa są zagrożone? Podejrzewam, że ten Platan jest najokazalszy w Polsce?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Z pewnością Panie Bartłomieju będzie okazja, by przedstawić dalszą historię powstałego zespołu przyrodniczo-krajobrazowego. A już niebawem wyniki zapowiedzianego konkursu fotograficznego. Pozdrawiam serdecznie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mądra uchwała.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.