Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bytomskie parki i zakątki przyrodnicze - Miechowicka Ostoja Leśna

Redakcja
Materiał organizatorów
W 2012 r. Rada Miejska w Bytomiu powołała do życia Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy "Miechowicka Ostoja Leśna" na części terenów Lasu Bytomskiego, położony między ulicami Stolarzowicką i ks. Jana Frenzla.

Las był zewsząd bez granic; śród lasów głęboko
I wąwozów, jak śród brwi i śród kości oko,
Siedziały Miechowice. A zaś w lesie jodły
Grube i wysikochne, aż obłoki bódły.

ks. Norbert Bonczyk "Stary kościół miechowski"

Pomysł Rady Dzielnicy Miechowice udało się zrealizować we współpracy z Wydziałem Ekologii Urzędu Miejskiego w Bytomiu, Stowarzyszeniem "Nasze Miechowice", PTTK w Bytomiu, Miechowickim Towarzystwem Przyrodniczym, jak również z mieszkańcami Miechowic.
Należy także dodać, że w projekcie wziął udział Leonard Kłos, autor książek i publikacji przyrodniczych, związanych m.in. z Miechowicami, którego pomoc okazała się nieodzowna.

Dzięki licznym spotkaniom w terenie, przemarszom wszystkimi znanymi ścieżkami tej części Lasu Miechowickiego, powstała mapa, na którą naniesiono granicę Miechowickiej Ostoi Leśnej oraz wytyczono szlaki: przyrodniczo-rekreacyjne, dydaktyczne, ścieżki piesze i rowerowe. Na mapie oznaczono również tablice informacyjne, na których odnajdziemy informacje o szlaku, między innymi rys historyczny, przyrodniczy, geograficzny.

Lokalizacja Ostoi

Teren Miechowickiej Ostoi Leśnej objęty ochroną znajduje się w pn.-zach. części Bytomia i zajmuje powierzchnię ok. 305 ha, a jego zasięg wyznaczają: od pn. - ul. Stolarzowicka, od pd. - ul. ks. Jana Frenzla, od wsch. - granice zabudowy osiedla Miechowice, od zach. - granica miasta Bytomia i Zabrza oraz fragment koryta Potoku Rokitnickiego.

Celem, jaki przyświecał organizatorom i realizatorom projektu w głównej mierze jest ochrona i zachowanie fragmentu terenów leśnych, oczek wodnych i polan śródleśnych ze względów naukowych, dydaktycznych i krajobrazowych. Ma to ścisły związek z licznie występującymi na tym obszarze siedliskami chronionych i rzadkich gatunków roślin i zwierząt.

Ponadto bogate walory krajobrazowe, a także z dogodna lokalizacja na granicy miast Bytomia i Zabrza, pozwala Ostoję uznać za doskonałe miejsce wypoczynku i rekreacji dla okolicznych mieszkańców. Będzie stanowić jednocześnie wyśmienity rewir edukacji ekologicznej dla młodzieży szkolnej.

Tak na temat projektu Miechowicka Ostoja Leśna wypowiada się jeden z jego pomysłodawców, Michał Staniszewski: Mamy duże szczęście, że mieszkamy w dzielnicy o tak bogatej historii i tradycji. To właśnie z Miechowic pochodzą tak wybitne postaci, jak ksiądz Norbert Bonczyk czy Matka Ewa, a o znaczeniu tego miejsca na mapie Śląska zadecydowała rodzina Tiele von Wincklerów. Z naszą dzielnicą i naszym lasem nierozerwalnie związana jest historia, górnictwo, niezwykłe walory przyrodnicze oraz geograficzne, a te wszystkie elementy zawierają się w projekcie "Ścieżki rekreacyjno-przyrodnicze w Miechowickiej Ostoi Leśnej".

Projekt obejmował oznakowanie ścieżek na bazie istniejącej infrastruktury leśnej, opracowanie aktualnej mapy, przygotowanie treści merytorycznych oraz tematycznych tablic informacyjnych ze zdjęciami i opisami oraz stworzenie strony internetowej. (...) Mam nadzieję, że ten projekt będzie początkiem dyskusji nad przyszłością Miechowickiej Ostoi Leśnej, jako miejsca dla mieszkańców, gdzie każdy będzie mógł znaleźć to, co go interesuje.

Inauguracyjne otwarcie ścieżek Miechowickiej Ostoi Leśnej odbędzie się 1 grudnia br. o godzinie 10.00.

Na pieszych uczestników czekają m.in., Leonard Kłos z którym można będzie odbyć spacer po lesie i dowiedzieć się wielu przyrodniczych ciekawostek, a na rowerzystów, Bytomskie Stowarzyszenie Rowerowe. Z kolei Adam Fiszer uwieczni uczestników inauguracyjnego spotkania w kadrze aparatu.
Organizatorzy nie zapomnieli również o miłym poczęstunku.

Projekt został dofinansowany ze środków gminy Bytom.

1.12.2012 r. - Bytom-Miechowice, ul. Relaksowa - przy wejściu do lasu, godz. 10.00
Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto