Facebook Google+ Twitter

Bytomskie parki i zakątki przyrodnicze - Miechowicka Ostoja Leśna

W 2012 r. Rada Miejska w Bytomiu powołała do życia Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy "Miechowicka Ostoja Leśna" na części terenów Lasu Bytomskiego, położony między ulicami Stolarzowicką i ks. Jana Frenzla.

Las był zewsząd bez granic; śród lasów głęboko
I wąwozów, jak śród brwi i śród kości oko,
Siedziały Miechowice. A zaś w lesie jodły
Grube i wysikochne, aż obłoki bódły
.

ks. Norbert Bonczyk "Stary kościół miechowski"


 / Fot. Materiał organizatorówPomysł Rady Dzielnicy Miechowice udało się zrealizować we współpracy z Wydziałem Ekologii Urzędu Miejskiego w Bytomiu, Stowarzyszeniem "Nasze Miechowice", PTTK w Bytomiu, Miechowickim Towarzystwem Przyrodniczym, jak również z mieszkańcami Miechowic.
Należy także dodać, że w projekcie wziął udział Leonard Kłos, autor książek i publikacji przyrodniczych, związanych m.in. z Miechowicami, którego pomoc okazała się nieodzowna.

Dzięki licznym spotkaniom w terenie, przemarszom wszystkimi znanymi ścieżkami tej części Lasu Miechowickiego, powstała mapa, na którą naniesiono granicę Miechowickiej Ostoi Leśnej oraz wytyczono szlaki: przyrodniczo-Dywan z zawilców wielokwiatowych. / Fot. Piotr A.Jeleńrekreacyjne, dydaktyczne, ścieżki piesze i rowerowe. Na mapie oznaczono również tablice informacyjne, na których odnajdziemy informacje o szlaku, między innymi rys historyczny, przyrodniczy, geograficzny.

Lokalizacja Ostoi

Teren Miechowickiej Ostoi Leśnej objęty ochroną znajduje się w pn.-zach. części Bytomia i zajmuje powierzchnię ok. 305 ha, a jego zasięg wyznaczają: od pn. - ul. Stolarzowicka, od pd. - ul. ks. Jana Frenzla, od wsch. - granice zabudowy osiedla Miechowice, od zach. - granica miasta Bytomia i Zabrza oraz fragment koryta Potoku Rokitnickiego.

Buk purpurowy / Fot. Piotr A.JeleńCelem, jaki przyświecał organizatorom i realizatorom projektu w głównej mierze jest ochrona i zachowanie fragmentu terenów leśnych, oczek wodnych i polan śródleśnych ze względów naukowych, dydaktycznych i krajobrazowych. Ma to ścisły związek z licznie występującymi na tym obszarze siedliskami chronionych i rzadkich gatunków roślin i zwierząt.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

Dziękuję:) Z ciekawości poszperałam w międzyczasie za pomocą Google. Bożogrobcy to ciekawy zakon :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

U schyłku XIII wieku, w 1299 roku książę Kazimierz Bytomski sprowadził do grodu z Chorzowa bożogrobców, braci Zakonu Kanoników Regularnych Stróżów Grobu Chrystusowego, budując im przy bramie krakowskiej hospicjum Św. Ducha.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bożogrobcy mają w Miechowie siedzibę Polskiego Zwierzchnictwa. A w Bytomiu? Chodzi o szpital/przytułek, tak?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chodzi o Miechów, to Bytom ma sporo wspólnego z miastem nad Miechówką. Głównie za sprawą Zakonu Bożogrobców.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"...to z pewnością znajdzie swoje miejsce wśród materiałów Wiadomości...". Nie wstawiałem konkretnego adresu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A mnie nieco tytuł "Stary kościół miechowski" zmylił:) Myślałam, że chodzi o bliski mojemu sercu Miechów w woj. małopolskim. A tu .. Miechowice :)
Dobrze, że są ludzie, którzy dbają o tworzenie takich miejsc.
Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Link nie działa:(

Komentarz został ukrytyrozwiń

Cytat, podobnie zresztą, jak cały poemat "Stary kościół miechowski" godny uwagi. Zresztą w dorobku księdza Bonczyka urodzonego w Miechowicach są także i takie pozycje, jak: "Góra Chełmska', "Kazanie stołowe", "Pamiętniki szkolarza miechowickiego" czy też "Stary Bóg żyje". Natomiast, co do Państwowej Szkoły Baletowej im.Ludomira Różyckiego, to z pewnością znajdzie swoje miejsce wśród materiałów link Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Piękny cytat:)

Oby takich inicjatyw było więcej. Inne miasta powinny iść w ślady Bytomia, zwłaszcza Kraków.
P.S.
Bytom kojarzy mi się ze szkołą baletową. Byłam kiedyś w tym budynku na konferencji. Obejrzałam zdjęcia tancerzy, zabrałam foldery reklamowe dla moich uczniów. Może warto tę szkołę opisać? Jest taka inna od tradycyjnych placówek?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.