Facebook Google+ Twitter

Bytomskie parki i zakątki przyrodnicze - park im. Kachla

Zapraszam na cykl spotkań z parkami i przyrodniczymi zakątkami Bytomia. Wirtualną wędrówkę rozpoczynamy od parku Miejskiego im. Franciszka Kachla, położonego w samym centrum miasta.

Urząd Miasta, na pierwszym planie " Pomnik Ofiar Terroru Komunistycznego w Bytomiu " / Fot. Piotr A.Jeleń" Staw  Łabędzi " / Fot. Piotr A.JeleńBytom, położony na Wyżynie Miechowickiej, nad rzeką Bytomką, zajmuje 69,3 km kwadratowych powierzchni i mimo swego przemysłowego rodowodu, a także sporego zurbanizowania, może pochwalić się wieloma parkami, rezerwatami, ostojami i obszarami leśnymi. Tereny te są bogato reprezentowane przez wiele gatunków objętych ochroną.

Znajdujący się w sercu miasta, zabytkowy park Miejski im. Franciszka Kachla, zajmuje powierzchnię 43 hektarów i jest jednym z najstarszych parków na Górnym Śląsku. Historia parku sięga roku 1870, kiedy to Hubert von Tiele – Winckler podarował miastu około sześciu hektarów lasu dworskiego. Następnie park powiększono o nieużytki po dawnej kopalni galmanu „Theresa”, co podyktowane było chęcią odizolowania centrum miasta od kopalni węgla kamiennego „Karsten – Zentrum” ( obecnie Centrum – Bobrek ). " Staw  Łabędzi " / Fot. Piotr A.JeleńZ czasem miasto zaczęło dokupować działki, nasadzając je nową roślinnością, tym samym powiększając obszar parku. Układ przestrzenny parku pozostał prawie niezmienny od początku istnienia do chwili obecnej, poza budową w roku 1914-1916 Sądu Cywilnego, mieszczącego dzisiaj Urząd Miejski, a także przekształcenia budynku wodociągów miejskich i łaźni miejskiej w kryty basen w roku 1933 – 1934. Istniejące pogórnicze zapadliska przekształcono w „Staw Gondolowy”, po którym pływano łódkami i kajakami, by z biegiem czasu wybudować w jego miejscu otwarte kąpielisko miejskie. Inne zapadlisko zamieniono w „Staw Łabędzi” z charakterystycznym drewnianym mostkiem, który po ubiegłorocznej dewastacji przez wandali został zrekonstruowany.

Kawiarenka " Pod Misiami ", dawne Zoo / Fot. Piotr A.JeleńPomysłodawcą, a zarazem urbanistą parku był Adolf Wermund. Powstał w nim mały ogród zoologiczny, którego fundatorem był bytomski bogacz i filantrop Ignatz Hakuba, zapisując na ten cel w testamencie sto tysięcy marek. Można w nim było podziwiać lwy, niedźwiedzie brunatne, wilki, małpy, a także sporo gatunków ptaków egzotycznych. ZOO przetrwało do lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku, kiedy to zwierzyniec został przeniesiony do ogrodu zoologicznego w Chorzowie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Miejsca bliskie i znajome - jestem u siebie.))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.