Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

17533 miejsce

Bytomskie parki i zakątki przyrodnicze. Park w Miechowicach

Park, zwany niegdyś Pałacowym, został założony z początkiem XIX wieku, przez Ignacego Domesa po wybudowaniu pałacu dla córki Marii.

Jednak prawdziwy rozkwit parku nastąpił za sprawą Franciszka Aresina, zięcia Ignacego Domesa, który założył duży ogród przypałacowy.

Wcześnie owdowiała Maria Aresin z Domesów wyszła powtórnie za mąż za Franciszka Wincklera, który wraz z przebudową pałacu w latach 40 i 50 dziewiętnastego wieku jednocześnie poszerzał pałacowy park o nowe kompozycje parkowo-leśne.

Park krajobrazowy w angielskim neogotyku


Obecny stan zamku, widok od strony północnej / Fot. Piotr A. JeleńKolejni właściciele Miechowic, von Tiele-Wincklerowie za sprawą zatrudnienia w 1854 roku Gustawa Stalle z Prószkowa, ogrodnika Królewskiej Akademii Leśnej, wkomponowali w otoczenie zamku (tak nazywano budowlę pałacową) park krajobrazowy w stylu angielskim. Nie mniejszą rolę odegrał także dyrektor ogrodów berlińskich Gustaw Meyer, który miechowicki park przyporządkował ówczesnej architekturze zamku, mającej po roku 1860 charakter neogotyku angielskiego (styl Tudor).

Z zapisków kronikarskich i poetyckich wiemy, iż do roku 1853 na terenie parku stał drewniany kościół opisywany w poemacie księdza Norberta Bończyka "Stary kościół miechowski"a także pierwsza szkoła w Miechowicach.

Należy przy tym dodać, że park wówczas miał charakter typowo prywatny i taki stan rzeczy miał miejsce do chwili opuszczenia przez von Tiele-Wincklerów Miechowic i sprzedaży posiadłości w latach dwudziestych ubiegłego wieku, spółce węglowej Preussengrube AG. Z tą chwilą park stał się dostępny dla ogółu mieszkańców.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Materiał solidnie przygotowany.
... a przedstawiona okolica, doskonale mi znana.))

Komentarz został ukrytyrozwiń

To jest temat, który mnie zajmuje w Rudzie Śląskiej. Ku chwale Rudy Śląskiej. Pyrsk!

Komentarz został ukrytyrozwiń

5* Interesujące.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.