Facebook Google+ Twitter

Bytomskie Spotkania Historyczne o sowieckiej okupacji Śląska

Miejska Biblioteka Publiczna w Bytomiu wraz z Oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach zapraszają na cykl „Bytomskie Spotkania Historyczne”, poświęcony historii Górnego Śląska w XX wieku.

Bytomskie Spotkania Historyczne to nowe wydarzenie na scenie kulturalnej Bytomia jest efektem współpracy miedzy obiema instytucjami, nawiązanej przy organizacji konferencji popularnonaukowej pt.: „Bytom w cieniu dwóch totalitaryzmów: 1933 – 1989” w kwietniu 2011 roku. Szerokie zainteresowanie poruszaną wówczas tematyką skłoniło obie placówki do opracowania koncepcji spotkań, w czasie których historycy IPN i innych placówek badawczych regionu opowiedzą o tym, co w minionym stuleciu najmocniej wpłynęło na bieg górnośląskich dziejów.

Swoje ustalenia badawcze zaprezentują pracownicy IPN m.in. dr Grzegorz Bębnik, dr Dariusz Węgrzyn, dr Adam Dziuba, Bogusław Tracz. Prelegenci pokuszą się o próbę nowego spojrzenia na znane i nieznane fakty z dziejów Górnego Śląska w ubiegłym wieku. Rządy nazistowskie i wybuch wojny w 1939 roku, zdobycie regionu przez Sowietów w 1945 roku, kształtowanie się władzy komunistycznej i jej funkcjonowanie przez następne cztery dekady – to węzłowe punkty tego trudnego czasu, a jednocześnie zarys ogólnej tematyki spotkań.

Ich forma – dyskusja panelowa – dopuszcza do głosu także publiczność. Dyskusjom towarzyszyć będzie omówienie wydanych przez IPN
publikacji, dotyczących prezentowanej tematyki. Projekt skierowany jest do wszystkich osób zainteresowanych dziejami naszego regionu: historyków amatorów, uczniów szkół bytomskich, studentów, nauczycieli, naukowców.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.