Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

29517 miejsce

"Bytomskie tematy" – nowa książka profesora Piotra Obrączki

W sobotnie popołudnie, 24 września w Biurze Promocji Bytomia przy Rynku 7, miała miejsce promocja książki profesora Piotra Obrączki "Bytomskie tematy".

Bytomskie tematy Piotra Obrączki / Fot. Okładka książkiPiotr Obrączka związany jest z Bytomiem od urodzenia, tj. od 1941 roku. Tutaj ukończył Szkołę Podstawową im. Mikołaja Kopernika, jak również Liceum Ogólnokształcące im. Jan Smolenia, popularny ogólniak u Huka .
Autor sobotniego spotkania z wykształcenia jest polonistą, profesorem zwyczajnym. Uczeń i doktorant profesora Władysława Studenckiego - członka Pen Clubu i Związku Literatów Polskich. W 1945 roku instytucja ta nadawała ulicom Bytomia polskie nazwy, a do 1981 roku prowadziła tutaj Klub Literacki.
Przez pół wieku, od 1960 do 2010 roku Piotr Obrączka był związany z Uniwersytetem Opolskim, gdzie pod jego pieczą powstało 150 prac magisterskich i pięć rozpraw doktorskich. Jego główne zainteresowania badawcze to literatura okresu Młodej Polski oraz literatura niemiecka.

W latach 1989 - 1991 w Instytucie Kształcenia Tłumaczy Uniwersytetu Wiedeńskiego był lektorem języka i kultury polskiej. Jest także profesor Obrączka, promotorem Adama Hanuszkiewicza, doktora Profesora Piotra Obrączkę powitała gospodyni Rynku 7, Katarzyna Krzemińska-Kruczek. / Fot. Piotr A.Jeleńhonoris causa opolskiej uczelni, w marcu 2001 roku. Piotr Obrączka jest autorem ponad 170 publikacji oraz 14 książek, w tym tej ostatniej, Bytomskie tematy.

Poza pracą naukową w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Opolskiego, konikiem profesora jest kolekcjonerstwo pocztówek, które zaczął zbierać jeszcze jako uczeń liceum. Zbiór osiągnął imponującą ilość kilkunastu tysięcy kartek pocztowych i widokówek. Drugim "oczkiem w głowie" jest muzyka poważna.

Nie tak dawno profesor Piotr Obrączka na bytomskiej giełdzie staroci wyłowił unikatowy rysunek, słynnego pisarza Bruna Schulza. Tak to opisywał w Życiu Bytomskim z 18 października 2010 roku, redaktor Marcin Hałaś w artykule Bruno Schulz wypłynął w Bytomiu:

Wśród gości m.in., ksiądz profesor Bonifacy Miązka oraz rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej we Włocławku profesor Krzysztof Kuczyński wraz z małżonką. / Fot. Piotr A.JeleńO swoim odkryciu na bytomskim targu staroci profesor Piotr Obrączka napisał już w naukowym artykule. Zidentyfikował nawet rysunek - to pierwowzór ilustracji wykonanej dla wydanego w 1937 roku "Sanatorium pod klepsydrą". Rysunek przedstawia "Pojazd - refraktor astronomiczny". Za jego kierownicą siedzi postać, mająca twarz o cechach autoportretu Bruno Schulza. Oferował go handlarz, skupujący starocie w Bytomiu. Profesor Piotr Obrączka przypuszcza, że przywiozła go do Bytomia osoba, która trafiła tutaj po II wojnie światowej z ziem wschodnich w ramach akcji wysiedleńczej. Albo była mieszkańcem Drohobycza, albo uczyła (lub uczyła się) w tamtejszej szkole. I najprawdopodobniej jeszcze przed wojną otrzymała niewielki rysunek w prezencie od autora.

Pozycja Piotra Obrączki Bytomskie tematy, to opowieści o zasłużonych "Sto lat" dla Solenizanta / Fot. Piotr A.Jeleńpostaciach kultury i społeczności polskiej, które związane były z bytomskim grodem.

Czytelnik poznaje sylwetkę Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego (1667 - 1734), wybitnego kompozytora baroku, nazywanego polskim Händlem, urodzonego w bytomskim Rozbarku. Imieniem Gorczyckiego organizowany jest w śląskich miastach - także w Bytomiu - festiwal. W tym roku odbyła się już szósta edycja projektu, muzyki klasycznej.

Poznajemy niemieckiego również kompozytora Heinricha Schulz-Beuthen (1838-1915), kompozytora i pedagoga z Bytomia, co uwidocznił w swoim drugim członie nazwiska. Pierwszym znaczącym dziełem Schulza, które odniosło sukces był Psalm 29 na chór, organy, głosy solowe i orkiestrę, wykonany pod dyrekcją Karla Riedla w Lipsku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Gdzie również gości Festiwal im. G.G. Gorczyckiego.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Imie Gorczyckiego nosi tez Szkola Muzyczna w Rudzie Śląskiej

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.