Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

30906 miejsce

Bytowskie kłopoty z zabytkami

Bytów jest miastem o bogatej przeszłości historycznej. Oprócz zamku krzyżackiego ma kilka zabytków, które mogą zainteresować turystów odwiedzających miasto coraz liczniej. Niestety, zabytki coraz bardziej niszczeją.

Zamek w Bytowie. / Fot. Andrzej SzczepanikBytów jest miastem o bogatej przeszłości historycznej. Oprócz zamku krzyżackiego ma kilka zabytków, które mogą zainteresować turystów odwiedzających miasto coraz liczniej. Muzeum Zachodnio-Kaszubskie chętnie informuje o genezie i losach najciekawszych zabytków. Most kolejowy kamienny zbudowany w 1884r wyróżniał się swoją urodą nie tylko w dawnych Prusach ale i Europie. Jako jedyny w Bytowie, poza zamkiem krzyżackim ma kartę ewidencyjną zabytków architektury i budownictwa znajdującą się w Ośrodku Dokumentacji Zabytków w Warszawie.

Most kolejowy. / Fot. Andrzej Szczepanik

Most kolejowy


należy do najciekawszych zabytkowych obiektów tego typu w Polsce. Jest wybitnym dziełem inżynierii cywilnej XIX wieku w związku z czym kwalifikuje się do ochrony prawnej. Ze względu na pęknięcia sklepień i znaczne ubytki cegieł należy niezwłocznie wykonać ekspertyzę stanu technicznego. Na jego stan ma wpływ zaniedbane koryto i brzeg rzeki. Taką opinię zamieszczono w karcie ewidencyjnej mostu.

Pomnik jeńców wojennych. / Fot. Andrzej Szczepanik

Pomnik jeńców wojennych


upamiętnia losy jeńców wojennych przebywających w obozie jenieckim w Bytowie w latach 1914-1918. Pomnik obecnie jest całkowicie zaniedbany i zapomniany, bezpowrotnie zniszczono napisy i symbole religijne.

Budynek gospodarczy przy ul. 1 Maja


stanowi część kompleksu mieszkaniowo gospodarczego z okresu międzywojennego. Usytuowany obok obecnego Urzędu Miasta i Przedszkola. Częściowo zdewastowany szpeci cały zespół architektoniczny sąsiadującego z nim urzędu miasta i przedszkola. Wymaga kapitalnego remontu.

Ulica Drzymały


stanowi jedyną część centrum miasta nie zniszczoną podczas działań wojennych. Piękna architektura budynków mieszkalnych z okresu międzywojennego nie została skażona standardowym powojennym budownictwem mieszkaniowym. Obecnie zaniedbana, straszy odpadającymi gzymsami, pilastrami i pękającą elewacją.Wieloletnie zaniedbania konserwatorskie powodują ciągłe niszczenie obiektów, które mogłyby stanowić wizytówkę miasta. Dalszy brak zainteresowania może doprowadzić do katastrofy. Nie sięgnięto po środki UE pomimo istniejących możliwości. Sygnały miejscowej prasy i osób zainteresowanych pozostały bez echa...

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

kolejny pomnik to dobrowolne datki mieszkańców a ochrona zabytków wynika z obowiązku samorządowców sprawujących władzę w mieście i na tym polega różnica.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 08.04.2009 19:58

No tak na zabytki nie ma ale na kolejny pomnik link jest ..... jakie to polskie...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.