Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

14673 miejsce

Cała naprzód! 101. rocznica zatonięcia Titanica

Dziś przypada 101. rocznica jednej z największych morskich katastrof w dziejach świata. 14 kwietnia 1912 roku o 23.40 najsłynniejszy statek świata w swoim pierwszym rejsie zderzył się z górą lodową. Tak rozpętało się piekło.

 / Fot. Domena publiczna, http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:RMS_Titanic_sea_trials_April_2,_1912.jpg Titanic płynął z Southampton do Nowego Jorku. Przed północą zderzył się z górą lodową i w ciągu kilku godzin zatonął. Zginęło 1500 pasażerów. Ale zacznijmy od początku.

Praktycznie niezatapialny

Jest wiosna 1907 roku. Wtedy właśnie powstała koncepcja budowy statku. Budowniczowie postawili sobie jeden cel. Statek miał znacznie przewyższać konstrukcje konkurencji. Miał być wolniejszy od innych liniowców, ale zdecydowanie nadrabiać wyposażeniem. Pasażerowie mieli mieć do dyspozycji liczne salony, kawiarnie, pływalnię, siłownię, fryzjera, łaźnię turecką, a nawet ciemnię fotograficzną. Titanic miał dwie siostrzane jednostki: Olympic i Gigantic. Podczas wodowania w 1911 roku był największym parowym statkiem pasażerskim na świecie. Miał 269 metrów długości i prawie 30 metrów szerokości. Na 8 pokładów mógł zabrać 2435 pasażerów. Zdaniem wielu osób uważany był praktycznie za niezatapialny. Tylko niewiele osób z głównym konstruktorem na czele wiedziało, że w rzeczywistości brytyjski kolos może zatonąć.

Cała naprzód!

10 kwietnia w południe 1912 roku ryk syren Titanica oznajmił, że pora ruszyć w pierwszy rejs. Nie obyło się bez problemów. Mało brakowało, a doszłoby do zderzenia z mniejszym statkiem. Część pasażerów zaniepokoiła się tym incydentem i postanowiła zrezygnować z rejsu. Jak się później okazało decyzja ta uratowała im życie. Dalej rejs przebiegał spokojnie. Rankiem opuszczając Europę Titanic wypłynął na pełne morze.  / Fot. DFoerster, Domena publiczna,http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Titanic_Lage.jpg 11 kwietnia w południe pasażerowie mogli oglądać bezkres falującego oceanu, a Titanic kierował się na Nowy Jork. Czwarty dzień podróży nie był pogodny, ale pasażerowie mieli do dyspozycji wiele luksusów jakie oferował im statek.

Czytaj dalej o historii zatonięcia Titanica ------->

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.