Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

16946 miejsce

Cała Polska czyta „Kamienie na szaniec”

Akcja Cała Polska czyta „Kamienie na szaniec” jest pozytywną odpowiedzią na skandal, jaki powstał wokół ekranizacji powieści Aleksandra Kamińskiego. Harcerze tłumnie sięgnęli po pierwowzór. Przystąpiło do niej kilka tysięcy osób.

 / Fot. Zrzut ekranuGdy na znak protestów przeciwko hańbiącej harcerstwo i Szare Szeregi filmowej ekranizacji Roberta Glińskiego kultowej książki „Kamienie na szaniec” zapowiedziano bojkot filmu pod hasłem „Tylko świnie siedzą w kinie”, ktoś wpadł na szatański pomysł i zaproponował inną akcję: Cała Polska czyta „Kamienie na szaniec”.

Pomysłodawcą akcji jest harcmistrz Cezary Przęczek, który na facebooku dodał stosowne wydarzenie. Przy wszystkich tych kontrowersjach, nawoływaniu do bojkotu oraz odsądzania od czci i wiary twórców filmu zabrakło mi jednego - zachęcania do lektury książki Aleksandra Kamińskiego „Kamienie na szaniec” – tłumaczy powody dodania wydarzenia druh Cezary – Dlatego proponuję aby każdy kto chce włączyć się do tej akcji poświęcił jeden krótki wieczór i do 26 marca (czyli właśnie do rocznicy „Akcji pod Arsenałem”) przeczytał książkę „Kamienie na szaniec”. Uczcijmy pamięć Alka, Rudego i Zośki w ten jakże prosty sposób.

Pomysł chwycił, harcerze sięgnęli po książkę. Udział w akcji zadeklarowało już kilka tysięcy osób. Akcję poparł Instytut Pamięci Narodowej, a honorowy patronat nad akcją objęła przewodnicząca ZHR hm. Ewa Borkowska-Pastwa oraz Naczelnik ZHP hm. Małgorzata Sinica.

Na internetowej stronie wydarzenia pojawiły się już wpisy zapowiadające oraz relacje z publicznego czytania książki Aleksandra Kamińskiego. Znalazła się nawet księgarnia internetowa oferująca książki „Kamyka” za pół ceny.

Ostatnio Cezary Przęczak zaproponował, by wybrać fragment „Kamieni na szaniec”, który szczególnie się podoba, który pobudza do myślenia, bądź taki który chcielibyśmy po prostu pokazać innym. Wybierzcie, a następnie przeczytajcie go przed mikrofonem czy kamerą i dorzućcie się z tym nagraniem (audio lub wideo według możliwości i preferencji) do naszej akcji. Kto z Was podejmie wyzwanie? – pyta się na Fb druh Cezary i na początek dał osobisty przykład, by inni za nim podążyli:

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (18):

Sortuj komentarze:

A akcję druha Cezarego gorąco popieram, również z tego względu, że tę książkę inaczej się odbiera, kiedy się ją poznaje w harcerskim kręgu, a nie w szkolnej klasie, jako lekturę obowiązkową.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dokładnie tak Pani Marto. Bo czego uczymy się w szkole? Pamiętam, jak nauczyciel pytał się nas o takie szczegóły, jak w co był ubrany bohater? Dla mnie paranoja.

Komentarz został ukrytyrozwiń

I tu się pojawia kolejny problem - wydawnictwa zarabiające na streszczeniach lektur.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pamiętam, ale niechęć do czytania chyba wśród młodych jest z innego powodu. Lenistwo kieruje ich do opracowań i adaptacji filmowych. Adaptacji... nie wizji reżysera :P
A własnie obchodzimy 111 rocznicę urodzin Kamyka link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czuwaj , druhu Cezary
Miło mi było przeczytać Pana wyjaśnienie .
Kontrowersje wywołane przed emisją filmu nasuwały różne domysły intencji projektu " Cała Polska czyta Kamienie na szaniec "
Przepraszam .
Mam nadzieję ,że czytanie książki i obejrzenie filmu zamknie wszelkie spory .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Elżbieto też żałuje, że taka akcja promująca czytanie "Kamieni na szaniec" nie powstała zanim został nakręcony film - biję się w piersi, że sam na to nie wpadłem wcześniej.

Oczywiście każdy może w dowolny sposób interpretować zapoczątkowaną przeze mnie akcję "Cała Polska czyta "Kamienie na szaniec"" - ja natomiast wiem, co mną kierowało i mogę Panią zapewnić, że nie była to chęć żadnego odwetu, a sama akcja nie jest skierowana przeciwko nikomu, ani niczemu, jest ona tylko (albo aż) próbą zachęty do przeczytania książki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Elu, przez chwilę widoczny był komentarz druha Cezarego, inicjatora akcji. Bił się w piersi, że wcześniej nie wpadł na ten pomysł. Jednocześnie zastrzega, że nie jest to żaden odwet.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Marto, jedno z wydawnictw oświatowych oferuje materiały na zajęcia o filmie Kamyka (nauczyciel może kupić, jeśli uczniowie kupią bilety na film), zaś na stronie Fundacji Harcerstwo Drugiego Stulecia można pobrać (za darmo) scenariusze lekcji "książka a film".
Jak widać jedni promują wartości inni kręcą lody...

Komentarz został ukrytyrozwiń

A czy zamiast nakręcania skandalu i podsycania konfliktu nie można by spokojnie zaproponować młodym ludziom: przeczytajmy książkę, obejrzymy film i podyskutujmy? Bo w tym całym zgiełku "Zośka", "Rudy" i "Alek" gdzieś giną...

Komentarz został ukrytyrozwiń

To nieprawda, że dzieci i młodzież już nic nie czytają z własnej woli. Czytają książki z bibliotek i to po kilka miesięczne. Sam to widziałem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.