Facebook Google+ Twitter

Cała Polska w rytmie zumby. Dlaczego warto ćwiczyć? Co daje zumba?

Bycie "fit" staje się coraz bardziej popularne. Moda na zdrowy i aktywny tryb życia zawitała również do Polski. Fitness, siłownia, bieganie to sposoby, by pozostać smukłym i wysportowanym. Dodając muzykę i dobrą zabawę otrzymujemy zumbę.

 / Fot. Bro. Jeffrey Pioquinto, SJ/CC BY 2.0Całkiem niedawno w klubach fitness na grafiku obok aerobiku czy gimnastyki pojawiło się nowe, tajemnicze słowo - Zumba. Samo w sobie nie wiele mówi, jest zdecydowanie nowością dla wielu osób, szczególnie tych, które do tej pory nie należały do grupy amatorów sportu.

Z biegiem czasu coraz więcej ludzi, a zwłaszcza kobiet, przekonało się do tej formy fitnessu, jednak jest jeszcze sporo osób, które o zumbie nie wiele wiedzą.

Zumba jest połączeniem tańca i fitnessu. Istnieje już od lat 90. XX wieku, dzięki Albertowi Perezowi, kolumbijskiemu tancerzowi i choreografowi. Perez wpadł na ten pomysł przypadkiem, kiedy to udał się do klubu, by poprowadzić aerobik. Zapominając właściwej płyty z muzyką zmuszony był zaimprowizować zajęcia do rytmów latynoskich, jakie akurat miał przy sobie. Spontaniczna zmiana muzyki zakończyła się na tyle dużym powodzeniem, że choreograf zaczął praktykować takie zajęcia na stałe.

Zamysłem zumby jest to, by przy wesołej i energicznej muzyce dobrze się bawić, a w międzyczasie "przemycić" dla ciała sporo korzyści. Godzinę intensywnej zumby można porównać do treningu cardio, czyli ćwiczeń, które polegają na przeplataniu dużego wysiłku z mniej dynamicznym. Są to treningi dobre na spalanie tłuszczu, wyrobienie ogólnej kondycji i przyspieszenie metabolizmu.

Zalet zumby jest wiele. Dużym plusem tego fitnessu jest, to, że ćwicząc nie skupiamy się na wysiłku i zmęczeniu. Głównie za sprawą muzyki, urozmaiconych układów i towarzystwa innych ludzi. Ponad to oprócz ćwiczeń, zumba posiada te same właściwości co taniec. Pomaga zredukować stres, stymuluje wzrost poziomu hormonu szczęścia, poprawia poczucie rytmu i zmysł poruszania się do muzyki.

Dobra informacja jest taka, że aktywność ta, nie jest tak wyczerpująca jak ćwiczenia na siłowni. Osoby z przeciętną kondycją są w stanie przetańczyć na parkiecie godzinę, nie padając później całkowicie bez energii. Treningi są zaplanowane tak, aby równomiernie rozłożyć siły, a kroki są na tyle przystępne, że każdy potrafi je opanować.

Na samym końcu - najlepsze. Ćwicząc zumbę opanowujemy poszczególne kroki i elementy tańca, między innymi salsy czy cha chy, rumby czy mambo, które później możemy wykorzystać na klubowych parkietach i zabłysnąć wśród towarzystwa.

Ilość tych zajęć rośnie na klubowych grafikach, jest też coraz więcej maratonów i darmowych eventów, na których można poznać na własnej skórze czym istotnie zumba jest. Już teraz jest znana, a jej popularność rośnie nie bez powodu. Jej jedynym minusem jest to, że bardzo silnie uzależnia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Zumbę wbrew obco brzmiącej nazwie można śmiało ćwiczy c do polskich melodii ludowych np. Rokiczanek https://www.youtube.com/watch?v=CwZpRQ_Q65c
Proszę zacząć dzisiejszego poranka!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.