Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

4045 miejsce

Cała prawda o lemingach [video]

Wbrew temu, co słyszałeś, lemingi nie są głupie, nie rzucają się samobójczo ze skał i nie wybuchają.

Leming. http://www.omnilexica.com/?q=lemming / Fot. Sander van der WelW ogólnym przekonaniu: norweskie lemingi są głupie. W odróżnieniu od innych gryzoni, lemingi nie wykazują się sprytem. Z chwilą kiedy problemem staje się nadmierna liczebność gatunku, ruszają nad morze, by rzucać się ze skał dla wspólnego dobra. Lemingi mogą eksplodować. To najprawdziwsza prawda.

W rzeczywistości: Nie, nie, jeszcze raz nie. Norweskie lemingi nie są głupie. Są mistrzami w drążeniu tuneli i kopaniu podziemnych korytarzy. Podobnie jak inne gryzonie, odznaczają się wysoką efektywnością, jeśli chodzi o rozmnażanie. Gdy populacja staje się zbyt liczna, lemingi poszukują nowych miejsc bytowania - ale nie popełniają samobójstw i nie wybuchają.

Jak głosi prawda wielkich miast, nigdy nie jesteś dalej niż 6 stóp (2m) od szczura. W północnej części Skandynawii, w środku arktycznej zimy, to samo można powiedzieć o norweskich lemingach.

Stojąc na powierzchni pustej pokrytej śniegiem tundry, możesz z łatwością dojść do wniosku, że jesteś sam. Mimo tego, co trzy, cztery lata, gdy warunki są odpowiednie, możesz zostać otoczony przez zwierzątka futerkowe, setki małych lemingów, które mkną siecią tunelowych rozgałęzień i korytarzy bezpośrednio pod twoimi stopami.

Gdy populacja jest najmniejsza liczebnie, może być tak, że na przestrzeni 100.000 metrów kwadratowych nie występuje więcej niż jeden leming. Jednak w lepszych czasach ten sam obszar może być domem dla aż 3000 zwierzątek. Ten dramatyczny cykl sprzyja umacnianiu licznych mitów o lemingach, np.: wychodzą z nor i ruszają, en masse, ku swojej zatracie.

"Mówi się, że maszerują nad morze i popełniają samobójstwo" - mówi Nils Christian Stenseth z Uniwersytetu Oslo w Norwegii, współautor "Biologii lemingów". Czy ta bajka denerwuje go? "Tak, rzeczywiście" - przyznaje naukowiec.

Liczne migracje lemingów były zauważane już wiele lat wcześniej. Przykładowo, w roku 1823, jeden z badaczy pisał widząc "taką niepojętą liczbę" w czasie swoich skandynawskich podróży i zaznaczał obrazowo, że "kraj jest dosłownie nimi pokryty".

Armie lemingów w dążeniu do obranego celu nie znoszą jakichkolwiek przeciwności losu, wręcz ich nie zauważają, nawet w konfrontacji z rzekami, lub napotykając wąskie fiordy. "Są dobrymi pływakami" - mówi Stenseth - "Potrafią z łatwością przejść przez małe zbiorniki wodne, małe jeziora".

Leming na górze Njuolja, Abisko National Park w Szwecji. http://frontierscientists.com/2013/06/lemmings-arctic-keystone-species/ / Fot. David MintzTakie nieoczekiwane i pozornie lekkomyślne zachowanie, musiało wywołać wśród miejscowych ludzi wieków minionych oczywiste przeświadczenie o lemingach jako oszalałych stworzeniach i roju "zapowiadającym wojnę i katastrofę". Musimy też podziękować Waltowi Disneyowi za wydatny wkład w umacnianie takich stereotypów w świadomości społecznej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.