Facebook Google+ Twitter

Cała "Prawda" Terry'ego Pratchetta

"Kłamstwo zdąży obiec świat dookoła, nim prawda zdąży wciągnąć buty" - taka myśl przyświeca "Prawdzie" spod pióra Terry'ego Pratchetta. Jest to zabawna i alegoryczna opowieść o problemach prasy w bajkowej krainie do złudzenia przypominającej naszą.

Kto nie zna Terrego Pratchetta, niech żałuje. Czasem można odnieść wrażenie, że pisze bajki dla dzieci. Jednak takie stwierdzenie byłoby tak samo nietrafne, jak w przypadku "Shreka". Autor przenosi do bajkowego, fantastycznego świata prawidła naszej cywilizacji. Jest to więc świat daleki od ideału. "Prawda" z cyklu "Świata dysku" opowiada historię pochodzącego z dobrej rodziny Williama de Worde, który zostaje pierwszym dziennikarzem i wydawcą gazety w mieście. Przez przypadek zostaje uwikłany w państwową intrygę. Jako rasowy reporter rozpoczyna śledztwo na własną rękę...

Książka przypomina trochę powieści Agaty Christie, Arthura Conan Doyla czy "Człowieka w żelaznej masce" Roger Macdonalda. De Worde małymi kroczkami dochodzi do sedna sprawy. Książka trzyma w napięciu do samego końca. Oprócz znanych i wyrazistych postaci, występujących w poprzednich częściach "Świata dysku", dodano kilka nowych. Jedna z nich to wampir Otto, który jest abstynentem i nie pija krwi, ale jednocześnie ma masochistyczne skłonności robienia zdjęć lampą błyskową, po czym przez jaskrawe światło zamienia się w popiół. Otto jest swoistą parodią abstynenta. Na wspomnienie zasługują dwa czarne charaktery: pan Szpila i pan Tulipan. To para inteligent - mięśniak. Ich obecność w powieści służy parodii filmów akcji. Samego Wiliama de Worde trudno zapamiętać. To postać realistyczna, a nie karykaturalna.

W książce pojawia się temat dziennikarstwa. Pratchett w humorystyczny sposób opowiada, z czym wydawcy i dziennikarze mierzą się każdego dnia. To między innymi: nieuczciwa konkurencją dumpingująca cenę wydania, próbująca zablokować ukazanie się numeru, trudności ze zdobywaniem informacji, wahanie między moralną oceną prawdy, a ekonomiczną oceną kłamstwa.

Za Pratchettem przemawia zabawny język i ciekawa tematyka poruszona w powieści. Jeżeli lubisz "Świat dysku" lub interesujesz się dziennikarstwem, jest to pozycja, którą warto przeczytać.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Hmm...chyba również przyznałbym palmę pierwszeństwa "Mortowi", chociaż...uwielbiam Rincewinda i Babcię Weatherwax. No i wstęp do całego cyklu, "Kolor magii" i "Blask fantastyczny" były genialne. Ale, paradoksalnie, największą sympatię budzi antropomorficzna personifikacja, który jako konserwatywny tradycjonalista, pozostaje nadal zwolennikiem prostej kosy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kupiłem "Prawdę" i "Złodzieja czasu" czas na lekturę :)

a propos, który tom "Świata Dysku" lubicie najbardziej? Dla mnie najlepszy ze wszystkich które czytałem jest "Mort"

Komentarz został ukrytyrozwiń

Coś dla tych którzy nie znają Pratchetta lub znają a chcą poznać ciut jego twórczości przedstawiam fragment "Prawdy" znaleziony w "esensji" http://esensja.pl/ksiazka/prezentacje/tekst.html?id=4156

Komentarz został ukrytyrozwiń

Plus za propagowanie Pratchetta. Chociaż brakuje mi podkreślenia, iż autor nie tylko "w humorystyczny sposób opowiada, z czym wydawcy i dziennikarze mierzą się każdego dnia", ale przede wszystkim pokazuje jak gazety są dosłownie czytane i ludzie wierzą w słowo napisane.
Bonar=>jest już kolejny Pratchett, "Złodziej czasu"

Komentarz został ukrytyrozwiń

acha, jeszcze plus za uświadomienie mnie o nowej książce Pratchetta na rynku :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ za to, że zachęca do przeczytania także osoby takie jak ja, czyli nieznające autora

Komentarz został ukrytyrozwiń

Lubię Pratchetta i choć nie zawsze jego książki mają równy poziom to jednak tryskają poczuciem humoru i bogactwem wyobraźni, chętnie sięgnę po "Prawdę"

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ za opis książki jednego z moich ulubionych autorów. Faktycznie pozycja jest bardzo ciekawa i ma więcej wymiarów niż można by się spodziewać "po okładce". Polecam wszystkim :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.