Facebook Google+ Twitter

Całkowite zaćmienie Słońca

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-07-21 21:32

To będzie najdłuższe zaćmienie Słońca w tym wieku, będzie trwało 6 minut i 39 sekund, a kulminacja nastąpi o 4.36 czasu polskiego.

Zaćmienie Słońca najlepiej będzie widoczne nad Oceanem Spokojnym. To wydarzenie będą też mogli zobaczyć mieszkańcy Indii, Nepalu, Bangladeszu, Bhutanu i Chin.

Zaćmienie rozpocznie się na północno-zachodnim wybrzeżu Indii, przejdzie przez północną cześć tego kraju, ukaże się nad Himalajami skąd prześlizgnie się na teren Chin. Z Chin, mniej więcej na wysokości Szanghaju wejdzie na Ocean Spokojny. Tam na wielkiej otwartej przestrzeni potrwa najdłużej, by zakończyć się w centralnej części Oceanu.

Do zaćmienia Słońca dochodzi, gdy Księżyc, krążąc w okół Ziemi, znadzie się dokładnie pomiędzy Słońcem a naszą planetą. W takiej sytuacji na powierzchni Ziemi pojawia się cień Księżyca.
Astronom doktor Paweł Moskalik z Centrum Astronomicznego imienia Mikołaja Kopernika wyjaśnia, że to zaćmienie będzie trwało najdłużej w tym wieku, ponieważ akurat teraz Księżyc jest najbliżej Ziemi, a to oznacza, że rzuca większy cień, a zaćmienie trwa tak długo. Zwykle zaćmienia Słońca trwają 2 - 3 minuty.

Doktor Paweł Moskalik zapewnia, że mimo wyjątkowości zjawiska jakim jest zaćmienie Słońca, to kosmiczne wydarzenie zupełnie nie ma wpływu na życie na naszej planecie.

W Polsce ostatnie całkowite zaćmienie Słońca było widoczne w latach 50-tych ubiegłego wieku. A do kolejnego zaćmienia Słońca dojdzie 11 lipca 2010 roku nad Pacyfikiem.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.