Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

6839 miejsce

Całodobowa przechowalnia dla dzieci

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2007-08-14 17:58

Rodzice będą mogli zostawiać dzieci do wieczora pod opieką przedszkolanek, a nawet odbierać je następnego dnia. W październiku ruszy w Sierpcu (woj. mazowieckie) całodobowe przedszkole. To nie pierwsza taka placówka w Polsce. W Krakowie działa Całodobowe Centrum Przedszkolaka i Ucznia „Lalkowo”, także w warszawskiej „Zaczarowanej pozytywce” można swoją pociechę zostawić czasem na noc.

Przedszkole / Fot. Mikołaj Suchan/Dziennik ZachodniW Sierpcu na pomysł przedszkola, które działałoby cała dobę, wpadła Krystyna Balcerowska, wieloletnia pracownica sierpeckiego Przedszkola Nr 1.
– Pomysł pojawił się znacznie wcześniej, ale brakowało mi odwagi i doświadczenia w prowadzeniu własnego biznesu – wyjaśnia Krystyna Balcerowska. Poza tym, jak wyjaśnia pani Krystyna, nie było dotąd takiej potrzeby. Kiedyś rodzice mieli znacznie więcej czasu dla siebie i swoich pociech i nikt myślał o tym, żeby po południu lub wieczorem zostawiać dziecko w przedszkolu.
Okazuje się, że projekt cieszy się dużym zainteresowaniem rodziców. – Bardzo dużo osób dzwoni do mnie i dopytuje o szczegóły – dodaje Krystyna Balcerowska. – Najczęściej rodzice pytają o warunki i ceny.

Opłata nie będzie konkurencyjna w stosunku do przedszkoli państwowych. Prawdopodobnie miesięczny koszt utrzymania dziecka w placówce będzie wynosił trzysta złotych. W cenie są trzy posiłki, zajęcia z rytmiki, być może również zajęcia językowe.

W przedszkolu państwowym za osiem godzin zajęć trzeba zapłacić około 260 złotych plus dopłacić za lekcje rytmiki. Niewątpliwym atutem będzie możliwość zostawienia dziecka na dłużej i pod fachową opieką. Poza tym do placówki przyjmowane będą dzieci w różnym wieku, od roku do sześciu lat. Będzie to więc żłobek i przedszkole jednocześnie. Tego pierwszego nie ma w mieście od kilkunastu lat. Prawdopodobnie dlatego, że nie było dotąd chętnych. Zdaniem Kazimierza Czermińskiego, członka rady miasta, utworzenie prywatnego przedszkola z możliwością zostawiania młodszych dzieci to znakomity pomysł. – Dziecko będzie mogło zostać nawet trzy doby, na pewno nie stanie mu się krzywda. Chciałabym, żeby trafiały do nas także nieco starsze dzieci, które będą mogły uczestniczyć w zajęciach świetlicowych – dodaje Krystyna Balcerowska.

Jej zdaniem, dzieci chętnie zostają w przedszkolu, ponieważ mają tu zorganizowany czas, dużo różnorodnych zajęć i mogą poczuć się ważne. Przedszkolanki poświęcają im uwagę, czego w wielu domach brakuje, bo rodzice mają zbyt dużo obowiązków. Co na to rodzice? Ania Malec, mama czteroletniej Kingi i Klaudii zostawiłaby bez obaw swoje córki pod opieką przedszkolanek. – Nie nadużywałabym tej możliwości, ale czasami nie ma wyjścia. Gdybym chciała jechać na wesele czy w delegację, chętnie zostawiłabym dziecko w przedszkolu. Miałabym pewność, że opiekują się nimi fachowcy – wyjaśnia.

Poza tym rodzice będą mogli przyprowadzić malucha w każdej chwili, nawet na kilka godzin i spotkać się w gronie przyjaciół lub załatwić ważne sprawy.
Za pobyt malucha przez cztery godziny w przedszkolu, rodzice zapłacą 12 złotych. Z przedszkolnego pogotowia będą mogli korzystać również rodzice, których dzieci uczęszczają do innych placówek.

To szalony pomysł

Maria Sulej, psycholog z poradni psychologiczno-pedagogicznej w Warszawie

Zostawienie dziecka na kilka godzin w przedszkolu to dobry pomysł, bo maluch ma dzięki temu kontakt z rówieśnikami i może rozwijać umiejętności społeczne. Jednak przestrzegam przed zostawianiem dzieci w przedszkolu na noc. To szalony pomysł. Małe dziecko, do 6-7 lat, nie rozumie pojęcia czasu i nie można mu wytłumaczyć, że następnego dnia mama go odbierze z przedszkola. Pozostawienie go na noc w obcym miejscu, nie we własnym domu, odbierze jako porzucenie przez rodziców. Może to zaburzyć jego więzi z rodzicami i spowodować problemy emocjonalne u dziecka, nawet bardzo głębokie.

Dorota Strzałkowska, „Nasze miasto” Płock

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Beata Tolak
  • Beata Tolak
  • 29.05.2012 13:10

współczuje dzieciom takich rodziców, których nawet nie stać na to aby własne dziecko utulić do snu w jego własnym łóżku, bezpiecznym domu... absolutnie nie powinno być takiej mozliwości aby zostawić dziecko w przedszkolu na noc....

Komentarz został ukrytyrozwiń
Klara M.
  • Klara M.
  • 12.03.2012 10:22

A na śląsku działa żłobek, gdzie maleństwa oddaje się na cały tydzień.....rodzice odbierają w piątek wieczorem a w niedziele odwożą z powrotem...masakra!!! Maj je tylko w weekend w domu!!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
alicja ziolkowska
  • alicja ziolkowska
  • 11.02.2011 12:40

wedlug mnie pani pomysl jest bardzo interesujacy w szczegolnosci dla matek samotnych z dziecmi zycze powodzenia wrealizacji projektu

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawi mnie czy przedszkole ruszyło i czy sa w ogole chetni na takie przedsiewziecie

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawe ilu rodziców okaże się zapominalskimi?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.