Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Całun Turyński jest autentyczny?W sobotę będzie można go zobaczyć

Ewa Bo
Ewa Bo
W Wielką Sobotę, podczas 90-minutowej transmisji z Katedry św. Jana Chrzciciela w Turynie, Całun Turyński zostanie pokazany całemu światu. W wydarzeniu będzie uczestniczył papież Franciszek, który wygłosi preambułę.

W Wielką Sobotę Całun Turyński zostanie po raz pierwszy od czterdziestu lat pokazany w telewizji RAI 1.

Całun Turyński jest największą relikwią chrześcijaństwa. Przedstawia on dwustronne odwzorowanie ludzkiej postaci. Według tradycji chrześcijańskiej po śmierci w płótno został owinięty Jezus Chrystus, a charakter i umiejscowienie śladów odpowiada opisowi jego ran w Ewangelii.

Oto co mówi na ten temat św. Jan: "A na miejscu, gdzie Go ukrzyżowano, był ogród, w ogrodzie zaś nowy grób, w którym jeszcze nie złożono nikogo. Tam to więc, ze względu na żydowski dzień Przygotowania, złożono Jezusa, bo grób znajdował się w pobliżu. A pierwszego dnia po szabacie, wczesnym rankiem, gdy jeszcze było ciemno, Maria Magdalena udała się do grobu i zobaczyła kamień odsunięty od grobu. Pobiegła więc i przybyła do Szymona Piotra i do drugiego ucznia, którego Jezus kochał, i rzekła do nich: Zabrano Pana z grobu i nie wiemy, gdzie Go położono. Wyszedł więc Piotr i ów drugi uczeń i szli do grobu. Biegli oni obydwaj razem, lecz ów drugi uczeń wyprzedził Piotra i przybył pierwszy do grobu.

A kiedy się nachylił, zobaczył leżące płótna, jednakże nie wszedł do środka. Nadszedł potem także Szymon Piotr, idący za nim. Wszedł on do wnętrza grobu i ujrzał leżące płótna oraz chustę, która była na Jego głowie, leżącą nie razem z płótnami, ale oddzielnie zwiniętą na jednym miejscu. Wtedy wszedł do wnętrza także i ów drugi uczeń, który przybył pierwszy do grobu. Ujrzał i uwierzył"

Wizerunek Jezusa powstał samoistnie (wypalił się na owiniętym dookoła ciała materiale) w momencie zmartwychwstania, a czerwone ślady to krew Jezusa.

Jan Paweł II tak powiedział w 1998 roku "Całun jest wyzwaniem dla rozumu. Od każdego człowieka, a zwłaszcza od uczonego wymaga przede wszystkim wysiłku, który pozwoli mu przyjąć z pokorą głębokie przesłanie, przemawiające do jego umysłu i dotykające jego życia".

Brytyjskie dzienniki "The Guardian" i "The Daily Telegraph", podają, że z najnowszych analiz wynika, iż płótno powstało między 280 rokiem przed naszą erą a 220 rokiem naszej ery. Z kolei "Vatican Insider" ujawnia, że badania za pomocą spektroskopii fourierowskiej w podczerwieni wskazały rok 300 p.n.e. z dokładnością do 400 lat, a badania spektroskopią ramanowską na 200 r. p.n.e. z dokładnością do 500 lat. Badania własności mechanicznych tkaniny wskazują natomiast, iż pochodzi ona z roku 400 n.e. z dokładnością do 400 lat.

W porozumieniu ze Stolicą Apostolską stworzono specjalną aplikację ("Shroud 2.0)", dzięki której można oglądać słynne płótno w nadzwyczajnej rozdzielczości 12 miliardów pikseli. Mogą z niej skorzystać posiadacze smartfona i tabletu firmy Apple.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto