Facebook Google+ Twitter

Cały świat świętuje dzień św. Patryka

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-03-17 07:51

W środę przypada irlandzkie święto - dzień patrona Szmaragdowej Wyspy, świętego Patryka. Irlandzka diaspora sprawiła jednak, że jest to święto prawdziwie międzynarodowe, a co więcej - rozkłada się na wiele dni.

W Ameryce mieszka
10 razy więcej Irlandczyków niż w samej Irlandii. W Wielkiej Brytanii do irlandzkiego pochodzenia przyznaje się podobno aż jedna czwarta mieszkańców. Dla tych milionów Dzień świętego Patryka to doroczna okazja do dobrej zabawy przy irlandzkiej muzyce, Guinnessie i whiskey.

W Irlandii święto trwa niemal tydzień - od 12 marca do dziś. W Wielkiej Brytanii irlandzki festyn rozciągnął się jeszcze bardziej - od 4 do 26 marca. W Londynie wielka uliczna parada i zabawa na Trafalgar Square odbyły się już w niedzielę. Ale dziś parady przejdą ulicami Liverpoolu, gdzie mieszka więcej Irlandczyków niż w Dublinie, a także Glasgow, Birmingham, Nottingham i Cardiff.

Wszędzie obowiązuje kolor zielony i emblemat koniczyny, która prawie 1600 lat temu służyła świętemu Patrykowi do wyjaśniania pogańskim Irlandczykom dogmatu o Trójcy Świętej. Ale nikt dziś nie będzie szczególnie pamiętał, że patron Irlandii - porwany jako dziecko w niewolę z Brytanii - nie był nawet Irlandczykiem.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.