Facebook Google+ Twitter

Cały świat w miniaturze

  • Źródło: Dziennik Zachodni
  • Data dodania: 2007-03-31 07:44

W Inwałdzie od końca kwietnia będzie można oglądać najsłynniejsze zabytki świata pomniejszone 25 razy.

W przyszłości powstanie Polska w miniaturze, z dokładnym odwzorowaniem wybrzeża, rzek, gór i najpiękniejszymi zabytkami – mówi Marek Gawęda, szef Świata Marzeń. Fot. Mariusz Frej/Dziennik Zachodni – Na początku bardzo trudno było znaleźć ludzi, którzy chcieliby się podjąć takich zleceń. Wiele projektów wykonali prawdziwi pasjonaci, którzy włożyli w pracę całe swoje serce. Teraz jest odwrotnie. Coraz więcej firm puka do naszych drzwi oferując swoje usługi. W każdym sezonie zamierzamy zaprezentować nowe, coraz piękniejsze modele. Park miniatur to również ciekawa architektura ogrodowa oraz przepiękne kompozycje roślinne. Czas spędzany w parku to nie tylko nauka, lecz również świetny relaks. Podobnie jak w innych parkach potrzebne jest co najmniej kilka lat, aby w pełni zrealizować plany oraz nasze marzenia – mówi Marek Gawęda, szef Świata Marzeń.

W przyszłości na 15 tys. metrów kwadratowych powstanie Polska w miniaturze, z dokładnym odwzorowaniem wybrzeża, rzek, gór i najpiękniejszymi zabytkami. Obszar będzie tak rozległy, że będzie można go objąć wzrokiem jedynie z wieży widokowej, która również znajduje się w planach budowy. Już pierwszy etap powinien być sensacją turystyczną. Zadecyduje także położenie. Turyści zahaczą o Inwałd przy okazji odwiedzin w Wadowicach.

Turystyka jest ogromną szansą Polski. Dobrze, że biznesmeni zaczynają to rozumieć i w nią inwestować! Nieoficjalnie wiadomo, że cena wstępu dla dorosłych będzie oscylować w granicy 18 zł.

Na dzieci czekać będzie wiele atrakcji z zielonym labiryntem na czele, który cały czas będzie się rozrastał. Do tego zjeżdżalnia, dmuchany zamek, elektryczne samochodziki, karuzela, kolejka szynowa dla najmłodszych, na której podobnie jak w pozostałych miejscach dzieci będą mogły bawić się do woli w cenie wejściówki. Pomyślano także o młodzieży i dorosłych. Pomiędzy zabawą na polu piknikowym pośród zieleni wszyscy będą mogli zjeść coś z grilla. Ze względu na gorączkowe prace wykończeniowe nie znana jest jeszcze dokładna data otwarcia Świata Marzeń. Wiadomo jedynie, że odbędzie się to pod koniec kwietnia.

Historia miniatur znanych budowli rozpoczęła się na początku XX wieku, kiedy na prywatnych posesjach zaczęły pojawiać się pojedyncze miniatury obiektów architektonicznych oraz modele pociągów. W 1929 roku powstał pierwszy park miniatur Bekonscot Model Village w Wielkiej Brytanii. W Holandii w 1952 roku powstał drugi komercyjny park Madurodam, przedstawiający w miniaturze kraj wiatraków. W kolejnych latach w większości państwach europejskich postały nowe publiczne parki miniatur. Najbardziej znane to: Italia w miniaturze (Włochy), Mini Europa (Belgia), Pueblochico (Hiszpania), Walcheren i Appelsche (Holandia) oraz Klein Erzgebrige (Niemcy). Ciekawe modele architektoniczne można podziwiać także Polsce w Pobiedziskach (miniatury architektury obszaru Wielkopolski) oraz Kowarach (mianiatury obszaru Dolnego Śląska). Wszystkie parki miniatur poza propagowaniem wiedzy z zakresu historii architektury proponują także sposób na ciekawe spędzenie czasu w gronie całej rodziny.

Mariusz Frej - Dziennik Zachodni

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.