Facebook Google+ Twitter

Camelopardalidy - deszcz meteorów jakiego jeszcze nie było

Naukowcy z NASA już dwa lata wcześniej obliczyli, że Ziemia napotka w 2014r. materię pozostawioną przez kometę 209/LINEAR. W efekcie winniśmy zaobserwować nowy rój meteorów, którego radiant znajduje się w konstelacji Żyrafy.

Orientacyjne położenie radiantu Camelopardalidów na 24.05 o 7.00. By Blueshade at pl.wikipedia (Transferred from pl.wikipedia) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)], from Wikimedia Common / Fot. Paweł JankowskiDeszcz meteorów, którego szczyt przypada na sobotni poranek, ma być prawdziwą ulewą. Wśród atrakcji tego rodzaju jest odnotowywany jako swoisty debiut na niebie. Zapowiada się jako zjawisko przyćmiewające swoim maksimum natężenia corocznie podziwiane Perseidy czy Geminidy.

Nowy rój meteorów zaistniał za sprawą spotkania Ziemi z materiałem jaki pozostawiła odkryta w 2004r. kometa 209P/LINEAR. Odkrycie jest wspólną pracą Lincoln Near-Earth Asteroid Research, NASA, Massachusetts Institute of Technology Lincoln Laboratory i US Air Force. W 2012r. Esko Lyytinen z Finlandii i Peter Jenniskens z NASA Ames Research Center ogłosili, że w 2014r. powinniśmy zaobserwować nowe i najbardziej widowiskowe zjawisko z długiej listy rojów meteorów.

Radiant roju odnajdywany jest w konstelacji Żyrafy. Jej łacińska nazwa to Camelopardalis, a stąd rój Camelopardalidów.

"Niektórzy prognozują burzę meteorów z ponad 200 bolidami na godzinę" - powiedział Bill Cooke, wiodący badacz NASA w biurze MEO (Meteoroid Environment Office).

Zjawisko będzie można obserwować w nocy z 23 na 24 maja. Szczyt kosmicznej ulewy ma mieć miejsce w sobotę około 9 rano. Zatem w lepszej sytuacji są obserwatorzy znajdujący się choćby w Ameryce Północnej.

Miejsce radiantu, czyli obszar na sferze niebieskiej, z którego bierze początek zjawisko deszczu meteorów zaznaczony na ilustracji czerwonym okręgiem; nieopodal gwiazdy omikron Ursa Majoris.


źródła: NASA
ptma-krosno

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.