Facebook Google+ Twitter

Cameron atakuje Junckera. Nie chce żeby był szefem Komisji Europejskiej

Premier Wielkiej Brytanii, David Cameron po raz pierwszy otwarcie sprzeciwił się kandydaturze Jean - Claude Junckera na stanowisko szefa Komisji Europejskiej.

 / Fot. Toms Norde, Valsts kanceleja [CC-BY-SA-2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)], via Wikimedia CommonsCameron na łamach niemieckiego dziennika "Sueddeutsche Zeitung" wyraził swój zdecydowany sprzeciw wobec planów powierzenia Junckerowi stanowiska szefa Komisji Europejskiej. Brytyjski premier chciałby, aby funkcja lidera Komisji została powierzona komuś, kto zagwarantuje śmiałe podejście do reformy Unii Europejskiej i zerwie z tradycją wielkiej, zbyt rządnej władzy Brukseli - donosi dziennik.pl.

Ponadto, premier przypomina, że zgodnie z traktatem z Lizbony, to unijni przywódcy mają wskazać kandydata na szefa Komisji. Powinni oni, przy podejmowaniu tej decyzji, wziąć pod uwagę wyniki wyborów do PE. Krytykuje przy tym postępowanie frakcji w PE, które jeszcze przed wyborami wskazały swoich kandydatów.

Na początku czerwca, "Der Spiegal" podał, że w czasie trwania ostatniego unijnego szczytu w Brukseli, w kuluarach, Cameron miał ostrzec kanclerz Niemiec Angele Merkel, że wybór Junckera zdestabilizuje jego rząd do tego stopnia, że nie będzie mógł zagwarantować pozostania Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej.

Jean - Claude Juncker ma duże szanse na zostanie szefem Komisji Europejskiej. Opowiedziały się za nim główne frakcje w Parlamencie, a ostatnio jego kandydaturę poparła Angela Merkel.

Do zwolenników Junckera należy także Donald Tusk, który podczas szczytu przywódców regionalnych Europejskiej Partii Ludowej powiedział, że Juncer jest najlepszym kandydatem na szefa Komisji Europejskiej, ponieważ "uosabia Unię Europejską w najlepszym wymiarze".

Głosowanie na przewodniczącego Komisji Europejskiej planowane jest na połowę lipca.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.