Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

14642 miejsce

Canicross - pognać z wiatrem chmury

Canicross to oficjalna dyscyplina sportowa sportu psich zaprzęgów. Dlaczego warto ją uprawiać?

Nigdy nie wiadomo gdzie poniosą nas nogi... / Fot. Dariusz MichorczykNiebo błękitne nade mną, mój burek przede mną mknie ile sił w nogach, a że ma ich aż cztery, ciężko za nim nadążyć. Przemierzamy kolejne kilometry połączeni liną, ja i mój pies. Każdej takiej wyprawie towarzyszą niezwykłe widoki i piękne krajobrazy. Czy można sobie wyobrazić milsze spędzanie czasu z swoim czworonogiem?

Canicross to nic innego jak miłe, przy tym aktywne, spędzanie czasu ze swoim czworonogiem. To po prostu bieganie z psem, który połączony jest ze swoim właścicielem specjalną liną przymocowaną do uprzęży. Mimo tego, że canicross to sport zaprzęgowy, wbrew nasuwającym się skojarzeniom, nie wymaga tak naprawdę sporego wkładu finansowego.

Musimy zaopatrzyć się w kilka niezbędnych akcesoriów i możemy zacząć pierwsze treningi. Specjalny pas, uprząż dla psa, lina z amortyzatorem i buty przeznaczone do biegania - to właściwie wszystko czego nam potrzeba. Wiele osób korzysta z uprzęży wspinaczkowej zastępując nią specjalny pas, co sprytniejsi sami szyją sobie pasy do canicrossu. Warto jednak wydać parę groszy na specjalnie przeznaczony do tych celów pas, przede wszystkim dla komfortu biegania i bezpieczeństwa.

Specjalne pasy zaopatrzone są w paski, które zapobiegają przesuwaniu się konstrukcji do góry. Lina, którą jesteśmy połączeni z psem, powinna być wyposażona w amortyzator, który wyłapuje gwałtowne szarpnięcia, które nie należą do rzadkości w trasie i podczas samego startu. Długość liny waha się od 2.5 m do 4.5 m. Nasz pies musi być zaopatrzony w dopasowaną i wygodną uprząż, taką która nie będzie ograniczała jego ruchów i pozwoli mu swobodnie biegać.
Akira, rosły miks Alaskana z Owczarkiem niemieckim, najlepszy przykład na to, że każdy pies nadaje się co Canicrossu, gdy zaczyna biec zatrzymuje się dopiero gdy zdejmę mu uprząż! / Fot. Dariusz Michorczyk
Tak w przypadku uprzęży jak i pozostałych części kompletu, ważne jest aby zadbać o komfort biegania i bezpieczeństwo, dlatego lepiej jest wydać parę złotych na profesjonalny sprzęt i mieć pewność, że groźba kontuzji będzie znacznie mniejsza aniżeli podczas treningów na nieprofesjonalnym sprzęcie. Kompletny zestaw to wydatek rzędu 300 zł. Canicross to przede wszystkim dobra zabawa, i nie powinniśmy dopuścić do sytuacji, w której nasze zaniedbanie zakończy się przykrą kontuzją np. stawów barkowych psa.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

To błędne przekonanie, w zawodach nie startują tylko rasy północy, właściwie startować może każdy pies, mieszaniec czy niskopodwoziowiec ;]

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 06.03.2010 01:38

No nie powiem...Niezłe. Do tej pory myślałem, że "drobnica" w takich zawodach nie startuje. Ten mały to jakiś desperat:-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

buldożek może to nie jest ale gabaryty podobne ;]
http://puntoradiovegabaja.files.wordpress.com/2009/11/canicross.jpg

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 06.03.2010 01:24

Francuz i sport? Panie Darku! Nie wierzę! :-))) Ze wszystkich sportów najbardziej lubi leżenie na plecach:-))) Wcześniej miałem boksera, ale ten to mnie chciał żywcem zajechać:-)))

Komentarz został ukrytyrozwiń

heheh myślałem ,że mówi pan o moim :P co prawda on także wytrzymuje max 20 minut ale bez biegania ;], dodam tylko, że widziałem gdzieś zdjęcie buldożka francuskiego na uprzęży trenującego canicross ;]

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 05.03.2010 20:34

Ciekawy artykuł plus śliczne widoki. Jednak nie każdy "szczekacz" nadaje się do canicrossu: Ten ze zdjęć wytrzymuje max 20minut:-) link

Komentarz został ukrytyrozwiń

wystarczy zaopatrzyć się w jedną zmienną która implikuje sukcesy we wszystkich poprzednich ;], zaopatrzyć się w Psa !;]

Komentarz został ukrytyrozwiń

brak kondycji, brak czworonoga czy brak czasu :]?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.