Facebook Google+ Twitter

Cannes: Polski film w konkursie etiud szkół filmowych

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-05-21 12:12

Na festiwalu w Cannes w konkursie etiud szkół filmowych Cinefondation pokazano etiudę z łódzkiej "filmówki" zatytułowaną "Małżkonkowie". 17 etiud z różnych krajów walczy o nagrodę15 tysiecy Euro na realizację pierwszego filmu pełnometrażowego i gwarancję pokazania go w Cannes.

Reżyserka filmu jest Amerykanką, ale reprezentuje Polskę, ponieważ jej 12- minutowy film o młodziutkiej parze, która spodziewa się dziecka, został zrealizowany w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej i Filmowej w Łodzi.

Dara van Dusen powiedziała, że zawsze marzyła o studiach w łódzkiej szkole, która jest słynna w środowiskach artystycznych na całym świecie, ze wzgledu na jej absolwentów: Krzysztofa Kieślowskiego, Romana Polańskiego i Agnieszkę Holland. "W Nowym Jorku ci polscy filmowcy są bardzo sławni i cieszą się ogromnym poważaniem w środowisku artystycznym" - dodała Dara Van Dusen.

Polska kinematografia nie uczestniczy w Cannes w głównym konkursie o Złotą Palmę. Natomiast - oprócz Dary Van Dusen - inni młodzi filmowcy z Polski mają pokazy w Cannes: w sekcji L'ACID francusko-polski dokument Janusza Mrozowskiego "Bad Boys. Cela 425", a w Short Film Corner zaprezentowane zostaną filmy krótkometrażowe, m.in. "Incydent" Jana Kwiecińskiego, "Moja nowa droga" Barbary Białowąs, "Co mówią lekarze" Michała Wnuka, "Obcy VI" Borysa Lankosza, "Wszystkie małe kłamstwa" Krzysztofa Bizia i "Na kredyt" Przemysława Nowakowskiego. Większość z nich została dofinansowana przez Polski Instytut Sztuki Filmowej w ramach Programu 30 minut.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.