Facebook Google+ Twitter

Capacity Development for Cluster Managers

Capacity Development for Cluster Managers to projekt realizowany od grudnia 2011 roku przez Rzeszowską Agencję Rozwoju Regionalnego wraz z Aegean Exporters Associations oraz Icelandic Centre for Research i Związek Pracod. Klastry Polskie.

Clluster / Fot. Związek Pracodawców Klastry PolskieCapacity Development for Cluster Managers to projekt realizowany od grudnia 2011 roku przez Rzeszowską Agencję Rozwoju Regionalnego wraz z Aegean Exporters Associations oraz Icelandic Centre for Research, w ramach którego podjęto szereg działań zmierzających ku ulepszeniu funkcjonowania oraz zwiększeniu konkurencyjności „Klastrów Polskich”.

Związek Pracodawców Klastry Polskie / Fot. Bogdan Węgrzynek Klastry PolskieJednym z kluczowych działań w projekcie był benchmarking klastrów prowadzony w oparciu o metodologię stosowaną w całej Europie. Benchmarking to metoda polegająca na systematycznym mierzeniu i kontrolowaniu sposobów działania firmy i wzorowania jej strategii działania na liderach, osiągających najlepsze wyniki na rynku. Postępowanie benchmarkingowe pokazuje aktualną kondycję klastra, ocenia jego najważniejsze atuty i słabości oraz pokazuje różnice pomiędzy klastrami polskimi i europejskimi.

Przed rozpoczęciem benchmarkingu Europejski Sekretariat Analiz Klastrowych zorganizował szkolenia celem stworzenia europejskiej sieci akredytowanych ekspertów ds. benchmarkingu klastrów. W ramach projektu Capacity Development for Cluster Managers w szkoleniu uczestniczyli eksperci z Turcji, Polski i Islandii. Stronę polską reprezentowali Jakub Karp - jedyny Polski ekspert ds. benchmarkingu z Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. i Bogdan Węgrzynek Wiceprezes Zarządu Związku Pracodawców Klastry Polskie. Szkolenie odbyło się w Warszawie w dniach 7-9 maja 2012 roku. Wzięli w nim udział również przedstawiciele organizacji klastrowych, reprezentant Związku Pracodawców „Klastry Polskie” oraz przedstawiciel Ministerstwa Gospodarki z Turcji. Podobne szkolenia zostały zorganizowane dla ekspertów z takich krajów jak: Czechy, Węgry, Słowacja, Portugalia, Hiszpania, Irlandia i wiele innych.

Za pomocą benchmarkingu akredytowani przez Europejski Sekretariat Analiz Klastrowych eksperci starali się pozytywnie wpłynąć na działanie Gdańskiego Klastra Budowlanego, Podlaskiego Klastra Bielizny, Klastra Firm Informatycznych Polski Wschodniej, Innowacyjnego Klastra Zdrowie i Turystyka i Podkarpackiego Klastra Energii Odnawialnej. Każdy z wymienionych klastrów otrzymał raport porównujący jego działalność z funkcjonowaniem innych klastrów w Europie.

Klastry, które poddano benchmarkingowi prowadzonemu przez akredytowanego eksperta wyróżniono brązową odznaką jakości, honorowaną przez Europejski Sekretariat Analiz Klastrowych. „Otrzymanie brązowej odznaki świadczy o gotowości klastra do ciągłego doskonalenia oraz zwiększania konkurencyjności” – dodaje Jakub Karp.

Brązowe odznaki jakości zostaną wręczone 5-ciu polskim klastrom podczas Kongresu Profesjonalistów IT organizowanemu w Rzeszowie w dniu 13 marca 2013. Patronat mediany nad tą akcją objął Związek Pracodawców „Klastry Polskie”.

Anna Figiel, Bogdan Węgrzynek

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.