Facebook Google+ Twitter

Capoeira- taniec czy sztuka walki?

Albano Neves e Sousa, malarz i pisarz, dostrzegł podobieństwo capoeiry do afrykańskiego tańca zwanego N'golo (taniec zebry). Dwóch młodych mężczyzn rywalizowało z sobą w kręgu, używając kopnięcia podpartego na dłoniach, zwanego "kopnięciem zebry".

Berimbau / Fot. Maria WlanowskaCapoeira to afro-brazylijska sztuka walki, która sięga swoimi korzeniami Afryki. Pochodzenie słowa "capoeira" nie jest znane. Najczęściej określana jest jako taniec, ponieważ towarzyszy jej muzyka, lecz bywa też walką, często niebezpieczną.

W 1500 roku Brazylia stała się kolonią portugalską. W tym czasie rozwinął się handel ludźmi oraz niewolnictwo. Początkowo do różnorodnych prac zmuszana była rdzenna ludność czyli Indianie, lecz byli oni mało wydajni, często chorowali i umierali. Wtedy zaczęto transportować ludzi z Afryki, jako tanią siłę roboczą, o wiele silniejszą i przyzwyczajoną do ciężkiej pracy. Niewolnicy wykorzystywani byli m.in. na plantacjach trzciny cukrowej, gdzie mieszkali w barakach zwanych "Senzalaz". W barakach tych spotykały się różne kultury. Początkowo kultywowanie tradycji niewolników było tolerowane przez ich "panów". Ludność takich senzal zbierała się w niedziele, żeby śpiewać i bawić się. Wewnątrz rodas (port. kręgi), mogli uczyć się szybkich i efektownych sposobów walki. Jeśli tylko któryś z "panów" lub zarządców zbliżał się, zmieniano rytm i walka zamieniała się w taniec.

Niektórzy niewolnicy uciekali z plantacji, ukrywając się w lesie i budując tam tzw. quilomos, w których praktykowano formy walki, które też mogły mieć wpływ na capoeirę. Najsłynniejszym było Quilombo dos Palmares, które najdłużej broniło się przed Portugalczykami.

Albano Neves e Sousa, malarz i pisarz dostrzegł podobieństwo capoeira do afrykańskiego tańca, zwanego N'golo (taniec zebry). Dwóch młodych mężczyzn rywalizowało z sobą w kręgu, używając kopnięcia podpartego na dłoniach zwanego "kopnięciem zebry ". Zwyciężał ten, który swoim kopnięciem dosięgał twarzy przeciwnika i tym wypychał go z kręgu. W nagrodę mógł wybrać sobie dziewczynę, która później zostawała jego żoną i matką jego dzieci.

Jest wiele teorii na powstanie capoeiry, ale żadna z nich nie jest potwierdzona na 100 proc., gdyż nie zachowało się wystarczająco dużo zapisów na jej temat. Większość z dokumentów została spalona po zniesieniu niewolnictwa, aby zatrzeć wszelkie ślady w historii. Ogólnie w capoeirze występują dwa podstawowe nurty: capoeira Angola i Regional.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Kolega z "naszej klasy" mieszkajäcy obecnie w U.S.A. przyrównywał "niewolnictwo w Afryce i w Ameryce Pd." do... losu chłopów pańszczyźnianych;.
Osobiście przez wiele lat "uprawiałem" medytację dynamiczną OSHO w Hamburgu - to także rodzaj "tanecznej walki z sobą" wraz z ćwiczeniami oddechu ; ))) Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Chodziłem kiedyś na capoeire. Fajna sztuka walki. Artykuł na 6

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 13.01.2010 22:23

Ciekawe, ciekawe nie powiem:) Żeby nie tytuł, to raczej obojętnie bym przeszedł obok tematu, czytając dużo się dowiedziałem:) 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 13.01.2010 08:03

To jest to, co przydałoby mi się, szczególnie ostatnio!

Komentarz został ukrytyrozwiń

No, no, ciekawe.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Polecam- www.camangula.poznan.pl

Komentarz został ukrytyrozwiń

Miałam okazję poćwiczyć trochę z berlińską grupą capoeiry- dużo ruchu, wiele muzyki, pozytywne wibracje. Polecam gorąco!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.