Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

32097 miejsce

Capoeira - walka i taniec

Nieodłącznym i najbardziej charakterystycznym elementem capoeiry jest taniec i właśnie to on wyróżnia tą sztukę walki spośród wielu innych.

W czasie uprawiania capoeiry / Fot. Paweł DudekCapoeira ma korzenie brazylijsko-afrykańskie. W XVIII i XIX wieku czarni mieszkańcy Brazylii stworzyli tą sztukę walki po to, aby zapomnieć o trudach codziennej niewolniczej pracy na plantacjach. Z czasem capoeira stała się na tyle popularna, że jest dziś uprawiana niemal na całym świecie.

O co chodzi?


Capoeira to przede wszystkim kopnięcia. Nie ma tam prawie w ogóle walki rękoma. Ważne jest również to, że wszystkie ruchy w capoeirze mają rytmiczny charakter, co czyni ją szczególnie widowiskową sztuką walki. Capoeira jest dla młodych i starych, nie ma żadnych ograniczeń wiekowych. I jest tak w rzeczywistości - w klubach capoeiry można spotkać nawet emerytów. Capoeira nie jest dyscypliną sportową tzn. nie organizuje się mistrzostw kraju czy świata tak jak w niektórych innych sztukach walki. Zamiast tego są festiwale i konkursy, ale z uwzględnieniem tego, że nie walczy się o miejsce na podium.
Bateria / Fot. Paweł Dudek

Roda


Roda (czyt. hoda) to zamknięty krąg utworzony z graczy capoeiry - capoeiristas. Para znajdująca się w środku walczy ze sobą natomiast osoby tworzące krąg śpiewają, wybijają rytm bądź grają na instrumentach. Trzy osoby, które grają na instrumentach tworzą tzw. baterię czyli orkiestrę. Używają oni trzech berimbau. Berimabu to tradycyjny instrument składający się z arame (struna) naciągniętej na verga (kij). Do dolnej części verga przymocowana jest cabaca (pudło rezonansowe ze skorupy odpowiednio przygotowanego owocu). Muzycy grają na berimbau uderzając pedra (kamykiem) lub dobrao (monetą) w arame (strunę) i grzechocząc przy tym małym koszyczkiem z ziarenkami w środku.

Ginga


Podstawową techniką walki w capoeirze jest ginga (czyt. dżinga). Dzięki niej przeciwnikowi bardzo trudno jest przewidzieć nasz następny ruch. Ginga polega na tym, że stopy przesuwają się po podłodze natomiast ciało znajduje się cały czas w rytmicznym ruchu. Dzięki temu cios można zadać niemal w dowolnym momencie, zaskakując przy tym oponenta.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Chyba widziałam kilka scen w odcinkach "Oficerów" m.in. w wykonaniu Kamila Mackowiaka i Katarzyny Cynke - bardzo piekna dyscyplina. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 22.11.2008 22:26

Capoeira-mnie osobiście bardzo się podoba... muzyka, dynamizm, taniec, płynność ruchów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.