Facebook Google+ Twitter

Cardiff znaczy sukces?

Stolica Wali w środę przykuje uwagę milionów sportowych kibiców. Polska szczególnie zainteresowana będzie informacjami płynącymi z miejsca, gdzie zostanie wyłoniony organizator mistrzostw Europy w piłce nożnej w roku 2012.

Nowoczesna wizja symbolu Walii - smok zawarty w miejskiej architekturze. Fot. Robert DrążkiewiczDwa miesiące temu miałem przyjemność uczestniczyć w konferencji na temat tożsamości walijskiej, która była próbą uwypuklenia znaczenia Walii w dzisiejszym świecie. Próbowaliśmy dodać, nie tyle Walii co jej stolicy, wyrazistości oraz sprawić, że skupi się na niej uwaga turystów i biznesmenów.

Sytuacja w Cardiff do tej pory była determinowana przez wydarzenia sportowe. Sportem Cardiff żyło od momentu wybudowania Millenium Stadium na potrzeby mistrzostw świata w rugby. Także wszelkie większe imprezy piłkarskie (spotkania międzynarodowe, finały play off, finały pucharów) odbywały się na tym, mogącym pomieścić 60 tysięcy ludzi, stadionie. Niestety otwarcie nowego Wembley w Londynie sprawiło, że większość imprez piłkarskich nie będzie od tej pory organizowana w walijskiej stolicy. I to właśnie zmartwienie spowodowało, że władze miasta koniecznie muszą poszukiwać nowej tożsamości dla swojego miejsca.

Język walijski jest używany jedynie w 20 proc. domostw jako podstawowy.  Fot. Robert DrążkiewiczDo miasta przybyliśmy podczas finału pucharu ligi rozgrywanego między zespołami Arsenalu i Chelsea. I tu zaczynają pojawiać się problemy. Miasto oprócz tego, że żyje z tysięcy kibiców, ma problemy z utrzymaniem porządku publicznego. Tabuny pseudokibiców atakują po końcowym gwizdku każdy przybytek, gdzie serwowana jest woda ognista. I jak się można domyślać wieczorem jest gwarno, śpiewnie ale i niebezpiecznie. Dalekowschodni uczestnicy naszej konferencji podczas wspólnej wyprawy do restauracji doświadczyli niewybrednych rasistowskich komentarzy i tylko z powodu obecności patroli policji obyło się bez rękoczynów.

Kolejny problem ujawnił się podczas tworzenia projektu na budynek parlamentu walijskiego. Ogłoszono konkurs, zwyciężył światowej sławy architekt, po czym rada miasta niezadowolona z kształtu przyszłego parlament unieważniła wyniki konkursu, narażając się na szwank nie tylko wśród architektów. Po świecie bowiem rozniosła się opinia o Walijczykach jako niezbyt nowoczesnych. Zatrudniono walijskiego architekta, aby ukazał i oddał w swoim projekcie całą historię i tożsamość Walii. Architektura nowego parlamentu przypomina zatem szyby kopalniane, co niezaprzeczalnie kojarzy się z historią, ale i bólem oraz szarością egzystencji. Dodatkowo specjaliści zauważyli, że większość mieszkańców Walii to kobiety, a największą grupę zawodową stanowią telemarketerzy – zatem parlament powinien być wielkim telefonem w różowym kolorze.

Millennium Stadium - w Cardiff wszystko się kręci wokół tego miejsca. Fot. Robert DrążkiewiczCardiff stracił miano futbolowej stolicy Wielkiej Brytanii – co czeka dalej zmagającą się z problemami własnej egzystencji stolicę? Osobiście wraz z panią architekt z Bułgarii oraz grafikiem z Włoch zaproponowaliśmy stworzenie w Cardiff największej na świecie samowystarczalnej wioski ekologicznej. 50 tys mieszkańców żyjących w napędzanych energią słoneczną domach, elektrycznymi busami. Wioski, gdzie mieszczą się siedziby największych na świecie producentów żywności organicznej. Powstałaby baza hotelowa mająca przyciągać turystów z całego świata, pragnących przez chwilę pobyć w takiej ekologicznej przestrzeni. Sport i ekologia stałyby się alternatywą dla patosu kopalni i pozbawionych zieleni szczytów gór. Na konferencji często poruszany był problem multikulturowości, czego efektem jest wystawa „Roots of Cardiff”, a niebawem otwarta zostanie wystawa „Sport and Cardiff”, która to akcentuje niezwykle mocne związki stolicy Walii ze sportem.

Konkludując, Cardiff powinno rozwijać się w oparciu o istniejącą już bazą sportową. Dodatkowe inwestycje w projekty ekologiczne powinny stworzyć w Cardiff bezprecedensową strukturę, gdzie sport i aktywność połączy się z ekologiczną wizją egzystencji. Miejsce to nieprzypadkowo zostało więc wybrane na zjazd decydentów o umiejscowieniu Euro 2012. Miejmy nadzieje, że zjazdu szczęśliwego dla naszego kraju.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.