Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

66 miejsce

Caritas skuteczniejszy niż WOŚP? Sprawdź, jak fundacje wykorzystują zebrane środki

22. Finał WOŚP wywołał dyskusję na temat wykorzystania środków przez Fundację Jerzego Owsiaka. Wśród opinii pojawiły się zestawienia WOŚP z Caritasem, stawiające tę drugą z fundacji za wzór. Na ile jednak te opinie są uzasadnione? Jak prezentują się fakty w tej emocjonalnej dyskusji?

Jerzy Owsiak / Fot. PAP/Tomasz GzellWśród zarzutów wysuwanych pod adresem Fundacji wymieniane są niegospodarność i silne zaangażowanie polityczne. Z niezwykle emocjonalną reakcją spotkały się wypowiedzi posłanki PiS Krystyny Pawłowicz, która w jednym z wywiadów stwierdziła: "Jeśli nie chcecie Państwo, aby wasze pieniądze szły na tarzanie się w błocie, na festiwal nienawiści względem Kościoła i katolików, na tą demoralizację, to nie wspierajcie WOŚP. Miejmy odwagę odmówić Owsiakowi!". "Apeluję o przeznaczania środków na zbiorki dobroczynne Caritas, które równocześnie się odbywają - tam te pieniądze są naprawdę potrzebne i w dodatku - dobrze spożytkowane" - dodała później.

W mediach przeważały jednak pozytywne opinie na temat działalności Jerzego Owsiaka i Fundacji, którą określano jako "fenomen w skali światowej" i "sposób na wyrwanie polskiej służby zdrowia z zapaści".

Z danych przedstawionych Przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej wynika, że spośród 51,3 mln zł zebranych w 2012 r., WOŚP przeznaczyła 91,6 proc. bezpośrednio na cele charytatywne, pozostałe 8,4 proc. pochłonęły koszty funkcjonowania Fundacji i organizacji Finału. Rzecznik Ministerstwa ocenił, że działania Owsiaka i WOŚP są "wyjątkowo skuteczne". Szczegółowe rozliczenie 2012 roku wskazuje, że na zakup sprzętu dla 60 oddziałów geriatrycznych i realizujących pomoc dla seniorów wydano 20 mln zł, 17,7 mln zł przekazano na zakup sprzętu medycznego służącego do ratowania życia dzieci na oddziałach neonatologicznych, 5,3 mln zł - do całorocznego prowadzenia ogólnopolskich programów medycznych WOŚP, ponad 430 tys. - na zakupy interwencyjne dla szpitali. Ponad 4 mln zł zostanie przeznaczone na dodatkowe zakupy, przede wszystkim dla oddziałów neonatologicznych. Budżet Narodowego Funduszu Zdrowia na rok 2014 został ustalony na ok. 67 mld złotych, zebrane więc środki stanowią 0.075 proc. czyli niecały promil budżetu NFZ.

Obok zarzutów o niegospodarność wymienia się również fakt silnego zaangażowania władz samorządowych i państwowych w organizację Finału. Do tej pory nikt nie podjął się przeliczenia wkładu wnoszonego przez państwo przy zabezpieczaniu imprez, koncertów czy transmisji relacji przez lokalne ośrodki. Niektórzy z krytyków twierdzą, że gdyby włączyć wszystkie koszty związane z przedsięwzięciem, rzeczywiste korzyści byłyby znacznie mniejsze.

W przypadku Caritas sytuacja nie jest bardziej przejrzysta. Poniżej przedstawione dane dotyczą wyłącznie Caritas Polska przy Komisji Episkopatu Polski. Orócz tego funkcjonują oddzielnie diecezjalne ośrodki Caritas, których rozliczenia przebiegają indywidualnie. Zgodnie z oficjalnym raportem dostępnym na stronie Caritas Polska za rok 2012 z 134 453 752 zł oficjalnie ofiarowanych Fundacji 130 172 371,70 zł wydano na cele statutowe, czyli bezpośrednią realizację programów i akcji pomocowych. Koszty administracyjne według tych danych wyniosły 4 281 381 zł czyli 3,18 proc. Wśród przyczyn tak niskich kosztów funkcjonowania, wskazuje się wyjątkowy charakter fundacji, wspieranej przez wiele czynników kościelnych i ogromną liczbę wolontariuszy, a także niski stopień biurokratyzacji. Zdaniem komentatorów, gdyby uwzględnić dodatkowo dary rzeczowe: żywność, ubrania i inne, wartość przekazanej pomocy wzrosłaby dwukrotnie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Oj tak! W polityce prorodzinnej też.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Krucjata poseł Pawłowicz przyniosła efekt - WOŚP i Caritas znalazły się pod pręgierzem i zbierają razy, na czym cierpią potrzebujący pomocy oraz wolontariusze. Brawo, pani profesor! "Poznacie ich po ich owocach"...

Komentarz został ukrytyrozwiń

W razie nieszczęścia,ludzie dobrej woli pomagają innym a co robi Caritas ??-Caritas zakłada konto.Konto którego nie rozliczają.!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.