Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

11877 miejsce

Carl Sagan - "Świat nawiedzany przez demony"

"Świat nawiedzany przez demony" to książka wyjątkowo sugestywna – światowej sławy astronom Carl Sagan opisał w niej zasady funkcjonowania nowoczesnej nauki oraz roztoczył racjonalną wizję interpretowania zjawisk paranormalnych.

Carl Sagan "Świat nawiedzany przez demony". Wydawnictwo Zysk i S-ka, Poznań 1999 / Fot. zdjęcie okładkiPublikację można by spokojnie określić mianem popularnonaukowej, jednak jest to niezupełnie adekwatne w przypadku takiej perełki. „Świat…” to jedna z tych książek, które jednocześnie uczą i otwierają oczy na wiele, do tej pory nie zauważanych, spraw. Czyta się świetnie, a po lekturze pozostaje narcystyczna świadomość subtelnej wyższości nad zabobonem.

Carl Sagan to niewątpliwy autorytet w swojej dziedzinie – był wybitnym astronomem, świetnym pisarzem, a przede wszystkim światowej sławy popularyzatorem nauki. Zasłynął również jako autor przesłania międzygwiezdnego sondy Voyager - informacji o naszej cywilizacji oraz planu mającego ułatwić istotom pozaziemskim dotarcie do Układu Słonecznego. Można być pewnym, że człowiek o takim dorobku, doskonale wie co robi gdy zabiera się za pisanie książki popularnonaukowej.

Posługując się niezwykłe przystępnym językiem autor stara się wyjaśnić swym czytelnikom zasady funkcjonowania współczesnej metody naukowej, zachęcając jednocześnie do rozwijania umiejętności krytycznego myślenia. Sagan w sposób wyjątkowo racjonalny opisuje możliwe wyjaśnienia dla najsłynniejszych teorii paranormalnych. Wiersz po wierszu, strona po stronie autor zadaje śmiertelne ciosy wielu „cudom” sprowadzając je do czysto naukowych interpretacji. Każdy, kto otwierając książkę odważy się rzucić wyzwanie własnemu umysłowi będzie miał po lekturze ciężki orzech do zgryzienia – okazuje się bowiem, że uprowadzenia przez UFO, magia, leczenie wiarą czy religijne cuda mogą być niczym więcej niż fenomenami wynikającymi z zatracenia umiejętności zdroworozsądkowej oceny faktów. Nawet, jeżeli z całego serca pragniemy by było inaczej.

Sagan w bardzo precyzyjny sposób przedstawia mechanizm, który powinniśmy zaadaptować by móc dojść do prawdy – ukrytej gdzieś między setkami argumentów, przyczynowością, logiką, umiejętnością tworzenia spójnych argumentów czy charyzmą. Podczas lektury „Świata nawiedzanego przez demony” mamy możliwość zapoznania się z najpopularniejszymi błędami retorycznymi i logicznymi – np. argumentum ad hominem czy zjawiskiem niepoprawnego interpretowania statystyki. Autor jest przekonany, że klucz do skutecznej analizy rzeczywistości leży nie tylko w umiejętności racjonalnego spojrzenia na świat i stosowaniu brzytwy Ockhama, ale przede wszystkim w zdolności do rozpoznawania argumentów w istocie swej błędnych i fałszywych.

Przestrzegając przed łatwowiernością, pisarz wytycza jasną granicę między nauką a uzurpatorstwem i hochsztaplerstwem, ostrzegając nas jednocześnie przed niebezpieczeństwami związanymi z pseudonauką. Wszystko, jak przystało na naukowca, poparte wynikami stosownych badań, statystykami, tekstami źródłowymi oraz zdrowym rozsądkiem. Chcąc rozwiać wątpliwości, które mogą się właśnie pojawić – w książce nie ma żadnych wzorów matematycznych, ani treści, które byłby zbyt trudne do zrozumienia dla przeciętnego zjadacza chleba. Ciężko polemizować ze stwierdzeniem, że to właśnie w umiejętności czytelnego naświetlania stricte naukowych faktów tkwi fenomen Sagana.

Podsumowując - „Świat nawiedzany przez demony” to książka bardzo dobra. Carl Sagan to jeden z nielicznych autorów, którzy olbrzymią wiedze naukową potrafią oblec w pełen polotu język literacki. Pozycja w sposób prosty i przystępny pokazuje nam, że król jest nagi, a głupota i naiwność to epidemia współczesnego świata. Dla każdego, któremu nieobcy jest zdrowy rozsądek i racjonalny sposób postrzegania rzeczywistości jest to pozycja obowiązkowa.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.