Facebook Google+ Twitter

Carlos Fuentes nie żyje. Pisarz zmarł w wieku 83 lat

Meksykański pisarz, dramaturg, publicysta, Carlos Fuentes zmarł 15 maja w szpitalu, w wieku 83 lat. Należał do grona pisarzy, którzy zapoczątkowali modę na literaturę iberoamerykańską na świecie w latach 60. i 70. XX wieku.

 / Fot. MDCarchives, CC3.0Autor "Krainy najczystszego powietrza", "Śmierci Artemia Cruza", "Starego gringo" czy "Kryształowej granicy" urodził się 11 listopada 1928 roku w Panamie. Był synem dyplomaty i podobnie jak ojciec, także związał się z polityką. Był m. in. ambasadorem we Francji.

"Kraina najczystszego powietrza", jego debiutancka powieść, która ukazała się w 1958 roku, określiła charakter twórczości i zainteresowań Fuentesa. Meksykańska tożsamość, skomplikowana historia, niespełnione nadzieje rewolucji meksykańskiej, ale też fascynacja miastem Meksyk, pobrzmiewać będą odtąd w jego twórczości.

Przez lata uznawany był za pewnego kandydata do literackiej Nagrody Nobla, nigdy jej jednak nie otrzymał. W 1987 roku został natomiast laureatem Nagrody Cervantesa, nazywanej Noblem hiszpańskiego kręgu kulturowego.

Był jednym z najwybitniejszych pisarzy hiszpańskojęzycznych, obok Gabriela Garcii Marqueza i Mario Vargasa Llosy, którzy rozpropagowali literaturę iberoamerykańską na świecie.
Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.