Carlos Sastre zwycięzcą królewskiego etapu Tour de France

17. etap z metą w L'Alpe d'Huez, po brawurowej ucieczce wygrał Hiszpan Carlos Castre (CSC). Tym samym został nowym liderem Wielkiej Pętli.

Carlos Sastre. / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/Image:Carlos_Sastre_2005_TdF_Stage_20_St_Etienne_ITT.jpg17. etap 95. Tour de France bez wątpienia był najważniejszym etapem wyścigu, zasługującym na miano królewskiego. Na początku jedna premia III kategorii, a potem trzy legendarne wzniesienia najwyższej kategorii. Najpierw słynny Col du Galibier (2645m n.p.m.) pokonywany tym razem od Briançon, potem Col de la Croix de Fer (Przełęcz Żelaznego Krzyża) i meta po mitycznym podjeździe (21 serpentyn) na L'Alpe d'Huez. Etap niezwykle trudny i długi (210,5 km). Najszybszym kolarzem na nim okazał się Hiszpan Carlos Castre (CSC). Nad drugim na mecie Samuelem Sanchezem (Euskatel) miał ponad dwie minuty przewagi. Trzeci był Andy Schleck (CSC).

Dotychczasowy lider, Frank Schleck (CSC) dotarł na metę jako 5., tracąc do Castre 2 minuty i 3 sekundy. Stracił żółtą koszulkę, a nowym liderem został zwycięzca etapu Carlos Castre (CSC).

Sylwester Szmyd (Lampre) zajął 29. pozycję ze stratą ponad 10 minut do zwycięzcy. W klasyfikacji generalnej ma 27. miejsce.