Facebook Google+ Twitter

„Carmen. Sztuka na dziesięć telefonów komórkowych”

- Zmieniłam status na fejsie. Na „wolna” – tymi słowami jedna z bohaterek sztuki zrywa z chłopakiem przez telefon komórkowy. To istotny w tej sztuce rekwizyt, bo o swoich problemach bohaterowie właśnie przez niego mówią najczęściej.

 / Fot. plakatPrzesłanie sztuki pojawia się między wierszami, wypowiadanymi przez aktorów w ich rozmowach telefonicznych. Każdy z bohaterów posiada telefon, przez który nieustannie rozmawia. To wtedy dowiadujemy się o problemach każdego z nich. Czego one dotyczą? Zazwyczaj braku szczęścia w miłości, niewierności, nieodwzajemnianych uczuciach, erotyzmie i seksie.

Jedna z polemik sprowadza się do wzajemnego obrażania się bohaterów (oczywiście przez telefon). Kobieta (Anna Gornostaj) wyśmiewa mężczyznę, że szybko traci on potencję. Mężczyzna zaś wyśmiewa szybkie starzenie się kobiet.
Wśród postaci mamy cały przekrój społeczny, bo to problemy bliskie każdemu. Pojawiają się więc: i narkoman (Bartosz Obuchowicz), i śpiewaczka operowa (Joanna Trzepiecińska). Jest też sprzedawczyni cygar w teatrze (Maria Niklińska), która kłamie przez telefon, że sprzedaje polisy ubezpieczeniowe.

Wyobcowanie, brak więzi międzyludzkich, nieumiejętność rozmowy wprost, w cztery oczy, to główny temat sztuki.

W mojej ocenie spektakl był ciekawy jednak mógłby być bardziej dynamiczny. Na scenie zdecydowanie zbyt mało się działo, chociaż na pochwałę zasłużyli Krzysztof Tyniec i Bartosz Obuchowicz, pełni emocji, budzili znudzonego widza.

Ten spektakl to groteska na czasie, z prawdziwą pointą, bo – jak mówi jedna z bohaterek – łatwiej jest nam załatwiać trudne sprawy przez telefon niż przez rozmowę w cztery oczy, jednak sztuki w sensie artystycznym nie potrafiłam się tu doszukać. Niektóre dialogi i sytuacje godziły, moim zdaniem, w dobry smak widzów.

Gdybym mogła ocenić spektakl w skali od 1 do 10, dałabym mu 6 punktów.
Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.