Facebook Google+ Twitter

Carpooling coraz popularniejszy w Polsce

Carpooling to sposób na tanie i wygodne podróżowanie z kierowcami posiadającymi wolne miejsca w aucie. Mimo to, że system ten wydawał się być niepopularny w Polsce, serwis carpooling.pl posiada już 3.3 mln zarejestrowanych osób.

Czym jest Carpooling?

To oferowanie przez kierowców wolnych miejsc w swoim samochodzie dla osób, które poszukują transportu. Często mylony jest on z autostopem lub e-autostopem. Zasadnicza różnica między nimi polega na tym, że pasażerowie, korzystający z carpoolingu, płacą za część kosztów podróży.

Oferty przejazdów można znaleźć na niektórych polskich stronach internetowych takich jak carpoling.pl, czy jedzeimyrazem.pl. Co interesujące, carpooling może być nie tylko alternatywą dla komunikacji pozamiejskiej, ale również bardziej korzystnym sposobem dojazdu do miejsca pracy.

Korzenie carpoolingu

Historia carpoolingu sięga czasów drugiej wojny światowej. Jego narodziny nastąpiły w Stanach Zjednoczonych, gdzie system ten wspierany był przez rząd. Celem miało być ograniczenie zużycia paliwa przez ludność cywilną, podczas gdy jego rezerwa przeznaczona miała być na działania militarne.

Carpooling popularność w USA zyskał ponownie w latach 70. podczas kryzysu paliwowego (1973) i kryzysu energetycznego (1979). W latach 80. prawie 20 procent Amerykanów korzystało z tej formy przejazdu. W roku 2008 w Stanach z carpoolingu korzystało 14 procent społeczeństwa.

Z Ameryki idea ta przeniesiona zastała na Stary Kontynent. Popularność zyskała szczególnie w Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Francji, Włoszech, Hiszpanii, Czechach, Grecji i w Wielkiej Brytanii. Najczęściej odwiedzanym i najbardziej znanym serwisem carpoolingu wśród krajów europejskich jest carpooling.com. Na nim opiera się polski carpooling.pl, na którym znaleźć można oferty przejazdów zarówno międzynarodowych, jak też lokalnych.

Czytaj więcej -->

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.