Facebook Google+ Twitter

Carpooling - wypełnij swoje auto!

Jak oszczędzić trochę pieniędzy, chronić środowisko i poznać nowych ludzi? Wystarczy mieć wolne miejsce w samochodzie i użyczyć go innym. A wszystko to możliwe dzięki carpoolingowi, nowemu sposobowi podróżowania autem.

Czy dzięki carpoolingowi za niedługo tych samochodów będzie mniej? / Fot. J.BogdanowiczNazwa „carpooling”, czyli sposób podróżowania samochodem, pochodzi od dwóch słów „car” (ang.) - samochód i „pool” (ang.) - napełnienie, w wolnym tłumaczeniu oznacza „wypełnienie auta”. I właśnie to jest istotą carpoolingu. Właściciel auta użycza miejsca w swoim samochodzie obcym osobom w zamian za zwrot części kosztów za paliwo. Carpooling dotyczy codziennych dojazdów do pracy, na uczelnię oraz jednorazowych podróży do innych miast, czy za granicę.

Carpooling na świecie

Ta forma podróżowania istnieje od lat 50. XX wieku i jest najpopularniejsza na zachodzie. W Stanach Zjednoczonych na autostradach istnieją parkingi i osobne pasy ruchu, tzw. pasy HOV (ang.– High Occupancy Vehicle), ale aby móc tego korzystać, kierowcy muszą podwozić minimum 2-3 osoby. Oprócz carpoolingu wytworzył się też vanpooling i buspooling.

Również w Niemczech od 2002 roku istnieje „Pendlernetz”, czyli dosłownie „sieć dojeżdżających do pracy”. Objęła ona miasto Stuttgart i jego okolice w promieniu 100 km. Przez internet i prężnie działający portal Mitfahrzentrale można znaleźć kierowcę, który podwiezie nas w dane miejsce lub pasażerów, którzy będą podróżować razem z nami. We Francji carpooling, czyli Covoiturage dotyczy najczęściej studentów. Wytworzyła się odmiana tego sposobu podróżowania, tzw. nocny carpoolingu. Kierowca podwozi pasażerów na imprezy, przy czym musi zadeklarować, że nie będzie pił alkoholu. W zamian dostaje zniżkę na wstęp na imprezę oraz darmowe napoje.

Carpooling w Polsce

Samochody na parkingu. / Fot. J.BogdanowiczW ramach projektu CARAVEL (organizowanego przez program unijny CIVITAS II) w Krakowie powstał internetowy system "Jedźmy razem", który ma na celu wdrożyć nowy sposób podróżowania w życie pracowników i studentów Politechniki Krakowskiej. - Z badań które przeprowadziliśmy wynika, że pracownicy i studenci korzystają z carpoolingu, natomiast wdrożenie systemu ma ułatwić korzystającym kontakt ze sobą i przekonanie osób, które jeszcze z carpoolingu nie korzystają. Obecnie oceniamy efekty wdrożenia systemu - opowiada Tomasz Kulpa, osoba odpowiedzialna za wdrożenie systemu carpooling pod nazwą „Jedźmy razem”.

Innymi popularnymi miejscami, które umożliwiają znalezienie kierowców i pasażerów do wspólnej jazdy są portale autem.pl., wspolnedojazdy.pl, czy nieprzecietni.pl

- Portal autem.pl ruszył pod koniec września 2007 roku. Bezpośrednią inspiracją jego powstania były problemy komunikacyjne wynikłe z trwającego przez prawie miesiąc strajku komunikacji miejskiej w Kielcach - mówi Paweł Zawadzki, pomysłodawca portalu autem.pl. - Serwis umożliwia szybkie, wygodne oraz łatwe wyszukiwanie oraz zamieszczenie informacji o wolnych miejscach w autach. Jest to serwis niekomercyjny, nie pobiera opłat za przeglądanie i umieszczenie ofert. Zawiera kilkadziesiąt ofert a ich liczba rośnie z dnia na dzień.

Cięcie kosztów, ochrona środowiska i nowi znajomi

Czy w Polsce mogą powstać pasy HOV? / Fot. J.BogdanowiczCarpooling to przede wszystkim oszczędność pieniędzy. Pasażer w zamian za wspólną jazdę, pokrywa połowę kosztów benzyny. W ciągu roku robią się z tego duże oszczędności.

– Zakładamy ze samochód pali 8 benzyny litrów na 100 km, a droga do pracy to 10 km. Jeżeli jedziemy sami to kosztuje nas to 3,60 zł czyli 7,20 zł w obie strony. Biorąc drugą osobę koszt ten redukujemy do 3,60 zł (oszczędzasz 50 proc.) , trzecią 2,40 PLN (oszczędzasz 66 proc.). Te niewielkie kwoty dzienne w skali roku oznaczają oszczędność odpowiednio 864 zł i 1152 zł - wylicza Paweł Zawadzki (autem.pl).

Oprócz korzyści materialnych, carpooling przyczynia się też do ochrony środowiska. – Przyłożenie jest takie, że każdy samochód mniej na ulicy to mniej emisji spalin do atmosfery – mówi Tomasz Kulpa ("Jedźmy razem").

Trzecia zaleta to nowe znajomości, jakie możemy zawrzeć podczas carpoolingu. - Swoją dziewczynę poznałem także w takiej podróży, tzn znaliśmy się wprawdzie jeszcze w liceum, ale tak na „cześć” i tyle, a potem spotkałem ją po 3 latach i... - mówi Sebo, który korzysta z tego sposobu podróżowania już 4 lata.

Niebezpieczeństwa na drodze

Który z właścicieli tych samochodów korzysta z carpoolingu? / Fot. J.BogdanowiczNa pytanie, czy carpooling może być niebezpieczny, Tomasz Kulpa („Jedźmy razem") odpowiada: - Tak - jak każdy inny środek podróżowania. Oczywiście mowa tu głównie o bezpieczeństwie osobistym. Carpooling bazuje głównie na zaufaniu do innych ludzi. Jeśli mamy wątpliwości co do uczciwości osób, z którym mamy podróżować lepiej z takiego przejazdu zrezygnować. Można przed rozpoczęciem wspólnych przejazdów spotkać się ze współuczestnikami przejazdu w publicznym miejscu.

– Raz ze względu na to, że akurat jechałem z kumplem, którego długo nie widziałem, przegapiliśmy zjazd z A-4 i dojechaliśmy aż do niemieckiej granicy - opowiada Sebo (użytkownik portalu wspolnedojazdy.pl), po czym dodaje: - W sumie nie było to chyba aż tak niebezpieczne... Ale za to zdarzyły się też miłe przygody, jak np. poznanie mojej dziewczyny - kończy.

Polska a Stany Zjednoczone

Mniej samochodów = mniej spalin. / Fot. J.BogdanowiczW Polsce carpooling nie osiągnął jeszcze takiego poziomu, jak w Stanach Zjednoczonych. - Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że wspólne dojazdy z kolegą lub koleżanką do pracy to carpooling. Jednak o popularności świadczy chociażby duża liczba stron internetowych, które umożliwiają kontakt osób chcących wspólnie podróżować - twierdzi Tomasz Kulpa ("Jedźmy razem").

Czy w Polsce carpooling ma szansę być tak popularną formą podróżowania, jak w Stanach Zjednoczonych? - Polska nie ma szans, jeżeli nie będzie to poparte akcją promocyjną na szeroką skalę - odpowiada na moje pytanie „krzysiekd” użytkownik portalu autem.pl, który korzysta z carpoolingu od 2 miesięcy.

Inne zdanie ma Tomasz Kulpa ("Jedźmy razem"): - Zdecydowanie tak. Moim zdaniem wymagane jest do tego spełnienie kilku warunków. Przede wszystkim zwiększenie świadomości społeczeństwa pod kątem zrównoważonego transportu, a także uprzywilejowanie użytkowników carpoolingu. Takim szczytem uprzywilejowania są wydzielone pasy dla samochodów z 3 i więcej osobami, co w Polsce jest jeszcze moim zdaniem odległą perspektywą. Natomiast obniżenie opłat za wjazd na parking, wydzielone miejsca parkingowe są jak najbardziej realne i możliwe do wprowadzenia - kończy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

jarrome
  • jarrome
  • 10.08.2011 20:37

Interesujący wieloaspektowy artykuł o carpoolingu. Interesuje się tym zjawiskiem od jakiegoś czasu i postanowiłem podzielić się swoją wiedzą na mojej stronie: blog.grupowedojazdy.bialystok.pl. Rządnych większej wiedzy zapraszam. Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Fajna akcja, ciekawie przez ciebie opisania +

Komentarz został ukrytyrozwiń

Chyba Radio Zet też prowadziło jakąś taką akcję. Jest też strona związana chyba z tym projektem www.zabieram.pl

Komentarz został ukrytyrozwiń

plus za ciekawy materiał:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) fajny tekst i sposób podróżowanie też niczego sobie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ mam nadzieję, że w Polsce carpooling się rozwinie. Bardzo fajny artykuł ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dobry materiał. (+)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.