Facebook Google+ Twitter

Cassini przybliża tajemniczy heksagon Saturna

Wirujące chmury wokół północnego bieguna Saturna, napędzane są przez bardzo szybkie wiatry. Sam biegun stanowi centrum osobliwego sześciokątnego tworu, który wciąż pozostaje dużą zagadką dla naukowców.

Misja: Cassini-Huygens; Obiekt: Saturn; Instrument: Imaging Science Subsystem (szeroki kąt). / Fot. NASA/JPL-Caltech/Space Science InstituteSześciokątna formacja na Saturnie została odkryta w latach 80. ubiegłego wieku, dzięki badaniom misji Voyager. Obecnie wiadomo, że układ chmur obraca się wokół własnej osi w czasie 10 godzin i niecałych 40 minut. Długość boku heksagonu wynosi ok. 13,800 km, a cała struktura rozciąga się na wysokość 100 kilometrów. Wciąż stanowi dużą zagadkę.

Znakomita większość wiatrów występujących na Saturnie zachowuje się w sposób znany naukowcom, a więc wirują po okręgach. W tym wszystkim zwrócono uwagę na charakterystyczny ruch prądów strumieniowych, które tworzą wzór falistej serpentyny. Nasunęło to przypuszczenie, że heksagon Saturna jest wynikiem prądu strumieniowego, podtrzymywanego przez wiatry wirujące niżej.

Sonda Cassini (NASA), która pozostaje na orbicie Saturna od 2004 roku, wykonała kilka zdjęć tej zadziwiającej geometrii, która dominuje na północnym biegunie planety. Obiekt znalazł się w polu szerokokątnej kamery w dniu 2 grudnia 2016 roku. Obraz o dużym przybliżeniu został zrobiony, kiedy Cassini była około 996,000 kilometrów od Saturna; skala 60 kilometrów (37 mil) na piksel.

Po niemal 13 latach misja Cassini zbliża się do swojego wielkiego finału. W dniu 27 września, statek zanurzy się w atmosferze planety i nastąpi planowy crash landing. Do samego końca będzie dostarczał niesamowitych zbliżeń Saturna i jego księżyców.

Misja Cassini jest wspólnym projektem NASA, ESA (Europejska Agencja Kosmiczna) i Włoskiej Agencji Kosmicznej (ASI - Agenzia Spaziale Italiana). Misją zarządza Jet Propulsion Laboratory, oddział California Institute of Technology w Pasadenie. Orbiter Cassini i dwie kamery zamontowane na jego pokładzie, zostały zaprojektowane, opracowane i przystosowane w JPL. Centrum obrazowania w Instytucie Nauk Kosmicznych w Boulder, Colorado.

źródła: NASA

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.