Facebook Google+ Twitter

Caster Semenya jest jednak kobietą?

Mistrzostwa lekkoatletyczne w Berlinie już się zakończyły, a sprawą płci Semenyi Caster nadal interesuje się cały świat. Kobiecość nowej mistrzyni w biegu na 800 metrów budzi wiele kontrowersji.

Jeszcze do niedawna, nikomu nieznana południowoafrykańska biegaczka w wielkim stylu zwyciężyła w biegu na 800 metrów. Caster Semenya wygrała z najlepszym w tym roku wynikiem - 1.55,45.

Ze względu na męską posturę, zarost oraz rysy biegaczki, pojawiły się głosy, że nowa mistrzyni tak naprawdę jest... mężczyzną. Lekkoatletyczne władze nakazały 18-letniej Caster poddać się badaniom weryfikacji płci. Zawodniczka została poproszona przez przez Międzynarodową Federacją Lekkoatletyczną o przeprowadzenie badania płci. Test wykaże czy posiada męski chromosom Y.

Cała wioska z której pochodzi Caster jest oburzona atakami i zapewnia, że jest ona kobietą. W tej sprawie wypowiedział się lokalny sołtys Alphius Makogobe Mpati, który stwierdził, że bez wątpienia jest kobietą, zna ją od dziecka, a wszelkie zarzuty na Caster odbiera jako ataki zazdrości. Dorcus Semenya, matka biegaczki apeluje, by dać dziewczynie już spokój. Wynikami testu się nie przejmuje - Nie martwię się o rezultaty badania - powiedziała brytyjskiemu Telegraph - Wiem kim jest moja córka i nikt tego nie zmieni.

"Daily Telegraph" ujawnił badania wykonane przed mistrzostwami w Berlinie, które wykazały u Caster trzykrotnie wyższy poziom testosteronu niż jest to przewidziane dla kobiet.
Dowodem w sprawie może być akt urodzenia nowej mistrzyni. Na pożółkłym papierku widnieje: Nazwisko: Semenya. Imiona: Mokgadi Caster. Płeć: żeńska.

Procedura ustalenia płci Caster trwa już od pewnego czasu, ale wymaga jeszcze opinii endokrynologa i ginekologa.

gazeta.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.