Facebook Google+ Twitter

"Castorp" Pawła Huelle

Chciałabym mieć talent pisarski pozwalający na literackie przeniesienie bohatera ulubionej książki w bliskie mi miejsca. Paweł Huelle to potrafił. Tak właśnie powstał "Castorp".

Kiedy kilka lat temu zawitałam po raz pierwszy do Gdańska w celu odbycia praktyk studenckich, nie miałam w sobie absolutnie żadnego wyobrażenia Trójmiasta. Rzecz dość szczególna, bo przeważnie gdy udaję się w jakimś, również nowym kierunku, wyobraźnia funduje mi projekcję miejsca, w którym docelowo mam się znaleźć. Są to wyimaginowane ulice i place oraz unoszący się nad nimi klimat, który zgodnie z tym, co podpowiada mi intuicja, powinnam poczuć po przybyciu do celu. Wobec Trójmiasta takich oczekiwań nie miałam. Jednak kilka godzin po przyjeździe, kiedy po rozpakowaniu swoich rzeczy wybrałam się nad morze,
wiedziałam już, w jakim miejscu się znalazłam: był to świat książek Pawła Huelle.

Paweł Huelle, "Castorp" / Fot. Słowo/Obraz terytoriaCzytałam ich w swoim życiu kilka i wszystkie mi się podobały: dalekie od pretendowania do miana dzieł wielkich i przełomowych (może poza "Weiserem Dawidkiem", okrzykniętym wszak najważniejszą powieścią lat osiemdziesiątych), a jednak napisane z niebywałym wdziękiem, czytane co jakiś czas budowały we mnie podziw dla pióra pisarza, który w każdym ze swych dzieł konsekwentnie buduje ten sam tak naprawdę świat: nostalgiczny kraj lat dziecinnych.

Hans Castorp przed Davos


"Castorp" Pawła Huelle ukazał się w roku 2004 nakładem wydawnictwa Słowo/Obraz Terytoria. To jedna z tych książek, które doświadczony czytelnik stara się umiejscowić na wyimaginowanej półce lektur jeszcze przed ich przeczytaniem. Przyczyną jest tytuł, nawiązujący bezpośrednio do bohatera "Czarodziejskiej góry" Tomasza Manna. Na tytule oczywiście się nie kończy: powieść gdańskiego pisarza rzeczywiście wykorzystuje tu postać młodego Hansa. Huelle sięgnął do etapu jego życia, o którym w swoim dziele wspominał również Mann (zdanie to, wyjęte z "Czarodziejskiej góry", stanowi zresztą jedno z mott "Castorpa": "Miał już za sobą cztery półrocza studiów na politechnice gdańskiej..."), etapu związanego właśnie z Gdańskiem, w którym bohater uczył się budowania okrętów.

Miejscem akcji książki jest nie tylko Gdańsk. Ważną rolę odgrywa również Sopot z atmosferą wielokulturowego kurortu, bliską tej jaką panowała w Davos, miejscu akcji "Czarodziejskiej góry". To właśnie w Sopocie Castorp podsłuchuje rozmowę młodej kobiety z mężczyzną, która staje się początkiem jego refleksji przeradzających się z czasem w obsesję i dziwną (by nie rzec: chorą) miłość do nieznajomej kobiety. Owo uczucie determinuje chwilami rozpaczliwe wręcz działania bohatera, którego życie zaczyna polegać na śledzeniu tajemniczej nieznajomej i staraniach w ustaleniu jej tożsamości, w końcu zaś doprowadza Castorpa do kradzieży.

Dzieło oryginalne czy wariacja na temat pierwowzoru?


Czytelnikowi, który ma już za sobą lekturę "Czarodziejskiej góry" nasunie się z pewnością pytanie, czy książka Pawła Huelle nie jest przypadkiem swego rodzaju wersją dzieła niemieckiego pisarza. Ten sam bohater, podobne, choć geograficznie inaczej umiejscowione środowisko, obsesyjna miłość do nieznajomej - wszystkie te motywy odnajdujemy przecież u Manna. Nie powiem zatem, że "Castorp" to dzieło oryginalne, zaś wykorzystanie nazwiska bohatera było tylko pretekstem. Skłaniam się raczej do opinii, że mamy tu do czynienia z wariacją na temat znanego dzieła, jednak wariacją jak najbardziej udaną i dozwoloną. Huelle zdołał bowiem przenieść część mannowskiego klimatu do znacznie nam bliższego od Davos Trójmiasta oraz sprawić, że Hans Castorp stał się nam jakby bliższy i... po prostu swojski. To właśnie z nim - choć oczywiście nie tylko - kojarzy mi się Gdańsk.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Recenzja podoba mi się bardzo. Trzeba będzie sięgnąć po książkę. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

+
brawo Ula

swoją drogę to ciekawe... spędziłam wczesne dzieciństwo w Gdańsku i nie czytałam ksiązek Huelle. Trzeba to zmienić:D

Komentarz został ukrytyrozwiń

świetna recenzja!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.