Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

34392 miejsce

Catatumbo - tu niebo łączy się z ziemią

Przyjmuje się, że w Polsce występuje średnio w ciągu roku około dwudziestu pięciu dni burzowych. Niebo pokrywają wówczas barwne błyskawice, połączone z głośnymi grzmotami. Jest jednak miejsce na ziemi, gdzie przez ponad 150 dni w roku można podziwiać błyskawice bez grzmotów. To ujście rzeki Catatumbo, tuż nad Jeziorem Maracaibo w Wenezueli.

Błyskawica rozświetla niebo nad Starym Miastem w Arnsbergu w Nadrenii Północnej-Westfalii. / Fot. PAP/EPA/JULIAN STRATENSCHULTE COLORDla tutejszych mieszkańców to norma, dla turystów ewenement na skalę światową. Wielu przyjeżdża tylko po to, aby choć jedną noc poświęcić na ujrzenie tego zjawiska. Rezerwują wówczas noclegi w chatach budowanych na drewnianych palach usytuowanych w dnie jeziora (dla przypomnienia Wenezuela – oznacza "Mała Wenecja").

Jak to wytłumaczyć?

Dawniej to zjawisko było trudne do wyjaśnienia, zwłaszcza w czasach prekolumbijskich. Krążyły legendy o pełnym blasków niebie, działaniach sił nadprzyrodzonych, a nawet "końcu świata". Inni widzieli w nim panujący rozejm pomiędzy niebem a ziemią, które łączyły się ze sobą, właśnie za pomocą błyskawic.

Wytłumaczenie niecodzienności Catatumbo jest jednak o wiele bardziej przyziemne. Otóż w jednym miejscu "spotykają się": mroźny wiatr sunący w dół ze szczytów Andów, gorąca niemal do czerwoności powierzchnia Jeziora Maracaibo, a także wytwarzający się w tutejszym parku narodowym (pełnym bagien) metan. Nagromadzenie tych składników warunkuje powstanie wyładowań elektrycznych, ale bez grzmotów.

Błyskawice w Catatumbo w swoim czasie służyły jako doskonałe narzędzie nawigacyjne dla statków. Widoczne są bowiem z odległości nawet kilkuset kilometrów. Dziś budzą podziw i zainteresowanie "łowców burz" z całego świata.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

(+) Za wskazanie ciekawego miejsca na Ziemi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

+) Interesujące; nie wiedziałam :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 29.01.2009 23:30

No proszę, co za ciekawe zjawiska.

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ za fajną ciekawostkę:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.