Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

7656 miejsce

Catherine Ashton rozmawiała z Rosjanami o wraku Tu-154

Zakończył się dwudniowy szczyt Unia Europejska - Rosja. Szefowa unijnej dyplomacji, Catherine Ashton, na prośbę polskiego ministra spraw zagranicznych poruszyła kwestię wraku samolotu Tu-154M, rozbitego pod Smoleńskiem.

 / Fot. US Department of StateSzefowa dyplomacji Unii Europejskiej, Catherine Ashton, w kuluarowych rozmowach szczytu UE - Rosja, poruszyła sprawę zwrotu Polsce wraku samolotu Tu-154M, który rozbił się pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 r. O pomoc zwrócił się do niej w tej sprawie, kilka dni temu, szef naszego MSZ Radosław Sikorski.

"Kwestia samolotu nie była na formalnej agendzie szczytu UE - Rosja, ale wysoka przedstawiciel miała kilka kontaktów na marginesie tego szczytu i rozmawiała na wiele tematów, w tym także o sprawie zwrotu wraku" - powiedziała polskim dziennikarzom po szczycie, rzeczniczka Catherine Ashton, Maja Kocijanczicz - podaje serwis interia.pl.

Rzeczniczka Maja Kocijanczicz, na spotkaniu z dziennikarzami dodała, że według jej informacji Catherine Ashton poruszyła kwestię powrotu wraku Tu-154M do Polski z rosyjskim ministrem spraw zagranicznym Siergiejem Ławrowem. Rzeczniczka nie chciała mówić o żadnych szczegółach. Nie wiadomo zatem jaka była treść rozmowy, ani odpowiedź rosyjskich rozmówców Catherine Ashton.

Przed wylotem na szczyt Unia - Rosja, o kwestii zwrotu Polsce wraku Tu-154M, mówił na dorocznej konferencji prasowej prezydent Rosji Władimir Putin. Stwierdził, że na razie nie ma możliwości, aby wrak trafił do Polski, bo "Rosja nie jest na to gotowa". Zresztą to sprawa służb śledczych i on "nie miesza się do śledztwa".

Prezydent Putin podkreślił, że nie należy też "upolityczniać problemu". Nikt nie powinien wywierać nacisków, jednak obiecał porozmawiać ze służbami o sprawie. Putin stanowczo oświadczył, że w tej kwestii "powinniśmy dążyć do absolutnie obiektywnej odpowiedzi na wszystkie pytania, które ma i rosyjskie, i polskie społeczeństwo".

Krytycznie odniósł się do rozmów ministra Sikorskiego z ministrem Ławrowem w Moskwie poseł Ryszard Kalisz. W audycji w Radiu Zet poseł powiedział, że jest rozgoryczony interwencją ministra Radosława Sikorskiego u szefa MSZ Rosji, w sprawie zwrotu wraku tupolewa. "Ręce opadają. Ławrow zrobił z niego małego chłopczyka" - ocenił prawnik i polityk SLD.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Donaldowi też na tym zależy - Jarkacz ośmiesza się swymi smolenizmami niezmiennie od 2010-go roku, skutecznie zwalczając samego siebie jako realną alternatywę polityczną.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gdyby nie religia smoleńska PiS wrak pewnie by był w kraju. Ale oni tego nie chcą , to jest ich tlen do politycznego oddechu i wojny z rządem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.