Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

4418 miejsce

CB Radio, czy to tylko "antymisiek"?

CB radio - urządzenie dostępne bez zezwoleń, popularne wśród kierowców, używane do komunikowania się na drodze. Ale nie tylko! Rozmowa z Januszem Skierniewice.

Część zaproszenia do grupy skierniewickiej / Fot. M.ChęcielewskiCB Radio ang. Citizen-Band - pasmo obywatelskie. Urządzenia krótkofalarskie pracujące w częstotliwości 27 MHz dopuszczone do użytku bez zezwoleń.

Rozmowę na temat życia płynącego w szumach CB radia przeprowadziłem z Januszem Skierniewice, który jest kierowcą, a CB Radio jest częścią jego pracy. Ale również poza pracą Janusza można spotkać na radyjku, ponieważ jest jednym z członków grupy skierniewickiej CB Radio.


Jak narodziło się w Tobie zamiłowanie do CB Radia?
- Było to jakieś 2-3 lata temu. Potrzebowałem radia do pracy, jeździłem po Warszawie, a nie stać mnie wtedy było na nawigację, zdecydowanie tańsze było CB Radio. CB popularne było w Polsce w latach osiemdziesiątych, gdy nikt nie posiadał komórki czy internetu, a nawet telefonu stacjonarnego. Wtedy każdy musiał opłacać pozwolenie na jego używanie. W kolejnych latach popularność jego wygasła, by około 2005 roku odrodzić się na nowo, już bez licencji.

Kto korzysta z takiego radia?
- CB Radia popularne są wśród kierowców zawodowych, każdy ma je na wyposażeniu w swoim pojeździe. Służą do informowania się na drodze, wymieniania informacji o patrolach policji, wypadkach, złym stanie dróg. Podczas długiej trasy, zwłaszcza w nocy, można poprosić kogoś z "kolegów" by nas rozbawił, byśmy nie usnęli za "kółkiem".
Naklejka pierwszego, poważniejszego SPOTu / Fot. M.Chęcielewski
Teraz większość kierowców ma takie radio, nawet tzw. "niedzielnych kierowców", by przypadkiem nie nadziać się na "miśków" (policję), która tylko czeka z suszarką (radarem). Większość z nich jeździ bardzo szybko, łamiąc przepisy ruchu drogowego. U takich piratów drogowych, którzy pędzą na złamanie karku jedynym legalnym antyradarem jest CB Radio.

Na radyjku jesteśmy anonimowi, ale posiadanie go nie zwalnia nas z obowiązujących przepisów, czy przestrzegania kultury. Zdarzają się przekleństwa na kanale drogowym, ale często taki "mobil" informowany jest przez innych, że tego słuchają również dzieci, które podróżują z rodzicami i tak nie wypada.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Użytkowników CB radia można podzielić na 3 kategorie:
mobile, radiooperatorzy bazowi i... debile. Tych ostatnich, niestety coraz więcej na paśmie obywatelskim.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Janusza Poznałem jakiś czas już temu, fajny człowiek, zna się na rzeczy, naprawdę przyjemny facet ;) Poznałem również innych przy okazji, a z uwagi, że miałem już do czynienia z CB Radiem wcześniej to po spotkaniu z chłopakami się też w to wkręciłem i organizuję bazę. Zobaczymy jak mi pójdzie. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 14.03.2010 22:18

CB piękna sprawa, tylko kultury korzystania z CB brakuje.... Niepotrzebne blokowanie kanałów i teksty.....

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.