Facebook Google+ Twitter

CB Radio, czyli sposób na bezpieczną podróż

Zaczynają się wakacje, a wraz z ich rozpoczęciem spora grupa zmotoryzowanych osób usiądzie za kierownicą, by pojechać i odpocząć na wymarzonym od wielu miesięcy urlopie.

Sonda

Używasz CB-Radia?

CB Radio / Fot. Marek Bachorski-RudnickiNasze polskie drogi niestety nie należą do najbardziej bezpiecznych i do jazdy nie zachęcają. Czy jest zatem sposób na bezpieczne podróżowanie i spokojną jazdę? Takim rozwiązaniem okazać się może zamontowane w samochodzie CB-Radio. No tak, wakacje za pasem. Ruszamy w drogę, często na drugi koniec Polski, na wymarzone, wyśnione i jak zwykle bajeczne wakacje. Przed nami rysuje się jeszcze tylko koszmar drogi jaką musimy pokonać do tego naszego upragnionego miejsca. Ech, jak miło byłoby szybko, łatwo i bezpiecznie pokonać tę odległość. Niestety jakie mamy drogi w Polsce, każdy kierowca wie, więc pozostaje nam tylko skorzystać z dobrodziejstw cywilizacji i sięgnąć np.po CB-Radio by dojechać bezpiecznie.

Nie potrzebuję CB-radia, bo jeżdżę przepisowo

Od momentu, gdy Ministerstwo Infrastruktury zezwoliło w 2005 roku na posiadanie radioodbiorników nadawczych i nadawczo-odbiorczych bez specjalnego pozwolenia, liczba posiadaczy i użytkowników radiostacji w samochodach typu CB nieustannie wzrasta. Duża część użytkowników „pasma obywatelskiego” (od ang. Citizen Band) to kierowcy przestrzegający przepisów prawa o ruchu drogowym. Dla nich najważniejszą informacją jest informacja drogowa. Są i tacy, dla których CB-Radio służy jako alternatywa dla nielegalnych antyradarów. Paradoksalnie to przeciwnicy używania CB radia twierdzą, że nie potrzebują go, bo to właśnie oni jeżdżą przepisowo i nie muszą obawiać się kontroli drogowej. Po pewnym czasie korzystania z CB wszyscy zainteresowani przekonują się, że ten środek komunikacji nie służy tylko do unikania „suszarek”, „miśków”, czy „krokodylków”.

W jakich sytuacjach przydaje się łączność radiowa?

Użytkownik CB jeździ zawsze z włączonym radiem - co najwyżej ma je ustawione tak, by słyszeć tylko najmocniejsze, najbliższe stacje. Dlaczego tak jest? Dzięki temu bowiem z odpowiednim wyprzedzeniem dowiaduje się on o sytuacji panującej na drodze. Jak bowiem bez tego urządzenia ostrzec innych użytkowników drogi, że za zakrętem np. stoi zepsute auto albo środkiem drogi jedzie pijany rowerzysta? Czy nie zdarzyło Wam się nigdy spotkać przy drodze leśnych lub domowych zwierząt albo idącego zygzakiem pieszego? CB – radio staje się wtedy praktyczne i nieodzowne. Inny przykład to choćby brak drogowskazów w małej miejscowości, można się kręcić w kółko i nie trafić pod właściwy adres. A co w przypadku, gdy znamy nazwę firmy a nie znamy adresu? Użytkownik CB nie ma z tym problemów - wystarczy, że sięgnie po "gruszkę". Nie zapominajmy o tym, że nasze radia mogą nam służyć dodatkowo w sytuacjach alarmowych jak np. wezwanie pomocy w razie wypadku.
CB Radio / Fot. Marek Bachorski-RudnickiCB Radio / Fot. Marek Bachorski-Rudnicki

Cały ten zgiełk w eterze

O tym, co się dzieje na drodze, najlepiej informują kierowcy ciężarówek i aut dostawczych. Dużo podróżują i dobrze znają specyfikę naszych dróg. Wystarczy tylko słuchać komunikatów. Prawdziwą niestety plagą w eterze są użytkownicy okazjonalni, którzy włączają radio dopiero wtedy, kiedy np. utkną w korku, i zamiast słuchać tego, co mówią inni kierowcy, wypytują, co się stało. Zatem, jeśli coś widzisz to informuj. Zanim natomiast zadasz pytanie, najpierw posłuchaj. Dlaczego? Bo ileż razy można odpowiadać na to samo pytanie? Kolejni pytający mogą liczyć, co najwyżej na soczystą wiązankę.

Coraz więcej użytkowników używa pasma emitując niezwykłe wiadomości. Zostaniesz więc zaproszony na wyborną grochówkę czy grilla przez przydrożne bary szybkiej obsługi. Dowiesz się, gdzie najlepiej zestroisz antenę lub też, gdzie tanio zakupisz części samochodowe. Niekiedy asortyment umiejętności i wdzięki przedstawiają w eterze ciężko pracujące panie na poboczach dróg tranzytowych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

wojtek732@amorki.pl
  • wojtek732@amorki.pl
  • 03.07.2011 12:53

Właśnie zamierzam kupić sobie CB i nie umiem się zdecydować jaką markę kupić.Mój budżet jest ograniczony.Wybieram się na urlop i jak co roku wyjeżdżam daleko na odpoczynek.Od dawna planowałem kupno CB na dalekie podróże ale żona nie jest do tego przekonana-niepotrzebny wydatek.

Komentarz został ukrytyrozwiń
medalik
  • medalik
  • 01.07.2011 00:55

od lat używam CB i niestety to, co dzieje się dzisiaj w eterze aż prosi się o powrót do zezwoleń wydawanych kilka lat temu
często niektórym przydałyby się badania psychiatryczne przed pozwoleniem na korzystanie z, CB bo czubków w stylu "pysia pysia" coraz więcej
jeszcze jedna prośba do użytkowników pasma obywatelskiego – nie sprawdzajcie radia, co 30 min. "mobile jak mnie słychać", bo antena nie jest z bambusa i nie rośnie wiec po 8 godz. w garażu wasza łączność na pewno się nie poprawi a po drugi sprawdzanie łączności w mieście mija się z celem, wystarczy wjechać za budynek i kolega, którego przed chwilą słyszeliście na drugim końcu miasta stanie się nie słyszalny, jeśli chcecie już sprawdzić jak daleko was słychać to róbcie to poza terenem zabudowanym

jeśli kupujecie zestaw CB to nie żałujcie kasy na antenę radio może być z niższej półki oby tylko miało RF gain a nie tylko Squelch w mieście bardzo się przydaje

pozdrowienia dla weteranów CB 55, 73 a dla koleżanek 88

Komentarz został ukrytyrozwiń

w pełni zgadzam się z autorem. Od lat (jeszcze za czasów zezwoleń z PARu), używam CB i nie wyobrażam sobie wyjazdu w dłuższą trasę bez radia. Autor nie wspomniał o jeszcze jednej zalecie CB, możliwości porozmawiania z żywym człowiekiem. Po kilku godzinach słuchania radia przyjemnie jest pogadać z innym kierowcą.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.