Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

9910 miejsce

CBA bada spółkę PGE Energia Jądrowa. Kieruje nią Aleksander Grad

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego (CBA) kontrolują spółkę, którą kieruje były minister skarbu, Aleksander Grad. Firma PGE Energia Jądrowa S.A., która ma podjąć budowę pierwszej polskiej elektrowni atomowej, może mieć problemy prawne wynikające z zamówień publicznych. Właśnie ta kwestia jest przedmiotem zainteresowania CBA. Agenci analizują dokumenty przetargowe spółki tzw. celowej PGE EJ 1, z ostatnich lat.

 / Fot. Stefan Kühn/CC 3.0Agentom CBA chodzi o zbadanie "zamówienia z wolnej ręki dotyczącego kwestii doradczych". Wiadomo bowiem, że w minionych trzech latach spółka, której szefuje były minister, podpisywała kontrakty doradcze z różnymi podmiotami. CBA chce sprawdzić czy nie doszło przy tych kontraktach do obejścia ustawy o zamówieniach publicznych - podaje serwis RMF24.

Centralne Biuro Antykorupcyjne zastanawia również fakt, który wcale nie jest bagatelny, że newralgiczna spółka Skarbu Państwa, jaką jest PGE Energia Jądrowa - sponsoruje choćby sport, a niczego jeszcze nie dokonała w planowanej inwestycji; nie wylała nawet fundamentów pod elektrownię jądrową.

Kontrola CBA, według RMF FM - mimo że nie ma jeszcze żadnych konkretnych zarzutów - nie jest przypadkowa. Funkcjonariusze zamierzają w trzy miesiące zakończyć badanie spółki. Wtedy będzie czas na końcowe wnioski.

Po upublicznieniu kontroli CBA, zarząd spółki PGE Energia Jądrowa S.A., na którego czele stoi również Aleksander Grad, wydał oświadczenie, potwierdzające zadowolenie z tego faktu. "Wyrażam zadowolenie (…), że CBA przeprowadzi kontrole zamówień publicznych prowadzonych w spółce za okres ostatnich trzech lat, a więc przed objęciem przeze mnie funkcji prezesa zarządu" – napisał m.in. były minister w oświadczeniu. Spółka przy okazji poinformowała, że w najbliższych latach planuje – jak napisała - wiele postępowań przetargowych i "korzystanie z ochrony antykorupcyjnej jest w takim projekcie niezbędne".

Spółka PGE Energia Jądrowa odpowiada za przygotowanie i wykonanie "linii biznesowej energetyki jądrowej w Grupie Kapitałowej PGE". Podlega jej spółka celowa PGE EJ1, która formalnie odpowiada za działania w zakresie technicznym, technologicznym, organizacyjnym i formalno-prawnym, związanym z budową pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce.

Spółka PGE EJ1 odpowiada również za wybór partnera inwestycyjnego, z którym utworzy konsorcjum niezbędne do budowy siłowni, a także za przetarg na dostawcę technologii. Przetarg ma być rozpisany jeszcze w tym roku, a zakończony w 2013 r. Do końca 2013 roku będzie znana ostateczna lokalizacja pierwszej polskiej elektrowni atomowej. Na dość krótkiej liście miejsc-kandydatów są: Żarnowiec i Choczewo na Pomorzu oraz Gąski w Zachodniopomorskiem.

Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.