Facebook Google+ Twitter

CBA: Miliony złotych strat w wyniku działania Komisji Majątkowej

Szef CBA Paweł Wojtunik, doniósł do Prokuratury Generalnej, że Skarb Państwa stracił dziesiątki milionów złotych, w wyniku 11 orzeczeń Komisji Majątkowej, zajmującej się zwrotem mienia Kościołowi katolickiemu.

Paweł Wojtunik / Fot. PolskapresseJeden z agentów CBA twierdzi, że członkowie komisji fałszowali dokumentację i działali przeciwko interesowi publicznemu. Zdaniem przedstawiciela CBA wobec każdego z orzeczeń powinno zostać wszczęte osobne śledztwo.

Do sprawy odniósł się rzecznik Komisji Episkopatu Polski, ks. Józef Kloch. Według niego 11 wspomnianych orzeczeń to zaledwie 0,3 procent z 3 tys. spraw, jakimi zajmowała się Komisja Majątkowa.

CBA: mogło dojść do przestępstw w 11 orzeczeniach Komisji Majątkowej

Z analiz CBA wynika, że duchownym nie można postawić zarzutów korupcyjnych, bo zgodnie z konkordatem działalność publiczną prowadzą jedynie udzielając chrztów, ślubów i prowadząc ceremonie pogrzebowe.

Podobnego zdania jest prof. Marian Filar z UMK w Toruniu. "Takie zarzuty byłyby trudne, a nawet niemożliwe do obrony przed sądem. Kodeks karny wylicza, kto jest funkcjonariuszem publicznym i nie wymienia: „duchowny członek komisji” - czytamy w Gazecie Prawnej.

Zawiadomienie Prokuratury Generalnej jest efektem śledztwa, jakie od jesieni prowadzi Centralne Biuro Antykorupcyjne. Komisja Majątkowa składała się z przedstawicieli Kościoła i osób wskazanych przez rząd.

Czytaj także:
Trwa śledztwo ws. Komisji Majątkowej. Marek P. oskarża szefa CBA
CBA wciąż analizuje 11 nielegalnych orzeczeń Komisji Majątkowej

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (47):

Sortuj komentarze:

nowe
  • nowe
  • 28.03.2011 19:53

NIE KRADNIJ nie dotyczy księży , mamy przykład jak księża przywłaszczali sobie na własny użytek wraz ubekiem majątek Polski w Komisji Majątkowej. Po czynach ich poznacie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 24.02.2011 17:06

Temat poruszony w artykule jest naprawdę ważnym problemem. Ktoś uprawia sobie złodziejski proceder i nie ma na to żadnej siły... Mam mocne przeczucie, że niebawem szum medialny wokół sprawy ucichnie i sprawa jak wiele innych przyschnie. Brak dowodów, brak winnych. itp.
Przychodzi mi na myśl pewne powiedzonko:
Jak kraść to miliony, kochać boginie a p...ć, co się nawinie.... To jest POLSKA...

Komentarz został ukrytyrozwiń

http://www.liiil.pl/link/?url=www.vivapoland.com%2Findex.php%2Fnews%2Freligia%2Fitem%2F36184-zakonnice-prostytutki-ukrad%25C5%2582y-na-zlecenie-czarnej-mafii-210-milion%25C3%25B3w-z%25C5%2582otych.html

Komentarz został ukrytyrozwiń

http://www.wykop.pl/link/150254/w-polsce-kazdy-placi-na-kosciol-1-04-podatku-dochodowego/

Komentarz został ukrytyrozwiń
Mirek Kramarz
  • Mirek Kramarz
  • 24.02.2011 11:36

@ Jadwiga Kowalczyk - mienie które zostało zrabowane przez komunistów zaraz po wojnie powinno
wrócić do prawowitego właściciela. Jeżeli nie w naturze to za porozumieniem stron również finasowo.
Tak to powinno działać w kraju cywilizowanym .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ależ w tej całej sprawie nie chodzi o fakt zwracania Kościołowi zagrabionego wcześniej mienia, które mu się słusznie należy, tylko o zaniżanie wartości przekazywanych nieruchomości. Wyobraźmy sobie, że zamiast Kościoła stroną jest jakiś pan X., któremu odebrano działkę wartą obecnie 100 tys., a w zamian otrzymuje od państwa (czyli od nas wszystkich) parcelę o wartości 500 tys., bo jego pełnomocnik dał w łapę rzeczoznawcom. Czy uznalibyście to działanie za etyczne i zgodne z prawem ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Mirek Kramarz - a gdzie chłopstwo pańszczyźniane przypisane do ziemi klasztornej? Też trzeba zwrócić!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Już czytałem tę opinię i mam odczucia ambiwalentne: między chęcią zemsty na klerze, więc i przychyleniu się do opinii prof Piotra Kruszyńskiego (że dysponowanie środkami publicznymi może być podstawą oskarżenia), a istniejącym zapisem w KK.

Komentarz został ukrytyrozwiń

No to i ja dorzucę kamyczek do tego ogródka : http://wiadomosci.dziennik.pl/wydarzenia/artykuly/323142,ksiezy-nie-mozna-oskarzyc-o-korupcje-nawet-z-dowodami.html,2

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Robert Grzeszczyk - "Wniosek o odroczenie sprawy przed Trybunałem Konstytucyjnym nie miał na celu ochronę interesów Państwa lecz ochronę dotychczasowego złodziejstwa. Odpowiadają za to Schetyna i Tusk. "

Po pierwsze <Brawa> za rozumowanie z dystansem od emocji (swojej wiary).

No i znowu pogłębię lekko analizę motywów Tuska i Schetyny, bo kierowali się zupełnie normalnym egoizmem, czyli chęcią zysku, właściwym każdemu innemu, zdrowemu na umyśle człowiekowi.

Tylko czym innym jest "zdrowa" chęć zysku realizowana bez szkody dla drugiego człowieka, a zupełnie czym innym cholerna hipokryzja w przymykaniu oka na kradzieże Kościoła z nadzieją na oczywistą wzajemność (prawdopodobnie poparcie przez Kościół w wyborach).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.